logo
A A A

Tukums smukums

Tukums - mākslas pilsēta

Vai Tu zināji, ka Tukumā tika izveidots pirmais latviešu mākslas muzejs ārpus Rīgas? Vai Tu zini, ka Tukuma Mākslas muzejs ir otra publiski pieejamākā Latvijas mākslas kolekcija? Vai Tu zini, ka Latvijas mākslas labāko darbu fragmenti apskatāmi brīvā dabā Tukumā?

Tukumam ir senas mākslas un amatnieku tradīcijas. te 1935.gada pašā nogalē izveidots pirmais mākslas muzejs ārpus Rīgas. To veidot jau 20.gadsimta 20.gados sāka Leonīds Āriņš - viens no lielās tukumnieku trijotnes, no pazīstamākajiem Latvijas glezniecības pārstāvjiem, kas dzīvoja Tukumā. Viņa fanātisms bija pamatu pamats muzeja izveidei pilsētā. Viņa mākslas mīlestība palīdzēja muzeja vērtības paglābt no kara postažas.

Lielajā tukumnieku mākslas trijotnē abi pārējie bija Leonīda Āriņa draugi un skolas biedri - Kārlis Neilis un Ansis Artums. Kārlis Neilis dzīvoja Rīgas ielā, un viņa darbos līdz viņa aizbraukšanai no Latvijas dominējuši ziedošie Tukuma dārzi un skats pa viņa mājas logu. Ansis Artums savukārt visiem pazīstams kā ziedošo dārzu, Slocenes līkumu un kluso dabu ar ziediem meistars. Viņa darbnīca ilgu laiku atradās K.Neiļa mājas pagrabā. tagad tajā strādā nākamās paaudzes mākslas meistars Alberts Pauliņš, kurš pamanījies Tukuma vecpilsētas šķībās ieliņas uzgleznot tā, ka Tukums kļūst mīļāks arvien vairāk un vairāk ne vienam vien agrākajam skeptiķim.

Savukārt reti kurais zina, ka Tukums ir vieta, kur savu dzīves nogali pavadījis viens no populārākajiem latviesū karikatūristiem - Gunārs Bērziņš. Viņš atšķirībā no citiem karikatūristiem ir bijis īsts masu skatu zīmētājs. Populārākie tēli, pēc kuriem karikatūras atpazītas kā G.Bērziņa zīmētas, ir melnais kaķis vai mežačuka. Atceroties G.Bērziņu pilsētas afišu stabi rotāti ar melno kaķi - nebēdnīgu un vienlaikus darbīgu.

Tukuma Mākslas muzejs, lai aicinātu ļaudis skatīt mākslu un pievērt tai lielāku uzmanību, vecpilsētas ielās pie laternu stabiem izveidojis savdabīgu ekspozīciju - muzeja gleznu kolekcijā esošo darbu fragmentu reprodukcijas. Atliek vien vērties debesīs... Mēs esam izveidojuši īpašu -  Mākslas maršrutu Tukumā, lai aicinātu vērties debesīs un tvert mākslas baudījumu pilsētā.