logo
A A A

Tukums smukums

Tukums - dārzu pilsēta

"Ļauj man iet pasaulē smukumā, tā kā ķirši zied Tukumā..." - tā skan rindiņas Imanta Ziedoņa dzejolī "Tukums". Mazpilsētu priekšrocība tāda arī ir - tā var būr reizē pilsēta, un reizē kā liels, ziedošs dārzs...

Kā ziedoša dārzu pilsēta Tukums zināms jau sen. Par to rakstījuši gan ceļotāji avīzēs, gan vietējie mākslinieki gleznojuši savos darbos. Vecāku tukumnieku atmiņās joprojām ir stāsti iz bērnības, kā vecās mātes rūpīgi nolasījušas ķiršus dārzos, izklājušas tos uz baltiem palagiem, lai vēlāk maigi sakārtotu grozos un dotos uz Jūrmalu tos notirgot atpūtniekiem. Runā, ka lielie ķiršu dārzi Tukumā pazuduši gadus 50-60 atpakaļ kādas slimības dēļ.

Šodien piemājas dārzos atkal parādās ķirši un citi augļu koki - nedaudz zemāki, taču arī tie spēj pavasarī pilsētu ievīstīt ziedu kupenā. Vasaras vidū, kad ienākas ķirši, no strazdu bariem ne atkauties, bet rudenī, kad sāk sārtoties āboli, daudzu tukumnieku prātā iešaujas doma ne vien par gardām ābolkūkām un plātsmaizēm, bet arī par kāda ābolu vīna ielikšanu. Tas laikam tukumnieka gēnos, jo stāsta, ka pirms gadiem 80 Tukumā bijis grūti ar dzeramā ūdens iegūšanu, tādēļ pat svešiniekam, ienākot sētā un jautājot pēc kādas ūdens glāzes, padzerties dots mājas vīns.

Pilsētnieku dārzus papildina arī pilsētas parki un skvēri. Pilsētas parks atkal atguvis savu vārdu, jo pēc bērnu rotaļlaukuma izveides tas atkal kļuvis par iecienītu atpūtas vietu. savukārt Mālkalnā top jauns parks - Ziedoņa ķiršu dārzs. Te, sagaidot 77.dzimšanas dienu, savu ķirsi iestādījis arī dzejnieks Imants Ziedonis, lai palīdzētu Tukumam atgūt ķiršu dārzu pilsētas slavu.