logo
A A A

Automaršruti

Viduslaiku Jaunpils

Jaunpils puse ir īsta Tukuma puses viduslaiku pērle. Pašā Jaunpils pagasta centrā, cēla un droša, paceļas Jaunpils pils, kuru no trim pusēm apjož ūdens, bet pils biezie mūri ieskauj nelielu pagalmu, kurā savulaik noritējusi bruņinieku dzīve ārpus karagājieniem.

Nedaudz vēlākos laikos uzceltā baznīca un Zviedru mūris nostiprinājuši vietējo iedzīvotāju ideju - izveidot pašiem savus viduslaikus šajā laikmetā, kurus piedzīvot aicinām arī ceļotājus.

Turpat, blakus pilij, meklējamas Jaupils ūdensdzirnavas, kurās saglabājušās gandrīz visas senās malšanas ierīces. Kopā ar Jaunpils pils apskati, noteikti jāaplūko arī Jaunpils parks, kas aizved uz Mīlestības akmeni, un Jaunpils luterāņu baznīca, kas ir viena no pirmajām Kurzemes hercogistē celtajām baznīcām. No Jaunpils baznīcas torņa paveras brīnišķīgs skats uz Jaunpils kultūrvēsturisko centru un apkārtni.

Blakus baznīcai, aiz zviedru gūstekņu celtā mūra vaļņa - Zviedru mūra vasarās pieejamas dažādas viduslaiku izklaides. Te viduslaiku interesenti, apvienojušies uzņēmumā, kas saucas "Niedru lija" un izveidojuši Viduslaiku sētu, kur piedāvā atraktīvas izklaides viduslaiku garā - loka šaušanu, šaušanu ar arbaletu, cirvja un šķēpa mešanu, monētu kalšanu, viduslaiku kalēja darba demonstrāciju, laimes liešanu.

Netālu no Jaunpils centra atrodams otrs viduslaiku dzīves centrs – bijušais latviešu pilskalns - Kartavu kalns, kura apkārtnē izveidotas arī Kartavkalnu dabas takas. Turpat blakus pilskalnam top senlatviešu apmetnes vieta ar guļbaļķu ēkām un aizsargsienu.

Savukārt, dodoties Struteles virzienā, var nokļūt pie Elles kalna, kas iezveidots 19.gadsimta mijā parkā pie agrākās Lauku muižas, un apskatīt Struteles baznīcu, kurā esot kristīts pats latvju Dainu tēvs Krišjānis Barons.

Radošiem cilvēkiem būs interesanti iegriezties Jaunpilī esošajā Jaunpils Amatu mājā vai radošajā darbnīcā "7balles" gandrīz pusceļā starp Jaunpili un Tukumu.