Automaršruti
Pa vēstures takām
Tukuma apkārtne ievērojami cietusi gan Pirmā, gan Otrā Pasaules kara laikā. Tieši šo notikumu dēļ Tukuma rajona teritorijā apskatāmi daudz pieminekļu un piemiņas zīmju, kas vēsta par šiem traģiskajiem notikumiem. Izvēloties šo maršrutu, būs iespējams iepazīt daudzus izcilu Latvijas tēlnieku darbus.
Tukuma apkārtnes daļa visvairāk cietusi Pirmā un Otrā Pasaules kara laikā, tādēļ šis maršruts iepazīstina ar traģiskajiem vēstures notikumiem gan Tukuma pusē, gan Latvijā. Piekrastes kāpās un Tukuma pilskalnā atrodamas vēl veco tranšeju vietas no I Pasaules kara laikiem. Ķemeru nacionālā parka teritorijā atrodamas vairākas piemiņas vietas gan latviešu, gan vāu un somu karavīriem - jēgeriem no šī laika.
Iespējams atraktīvākās vietas atrodamas netālu no Tukuma. Tukuma lidlauks no civilā lidlauka 20.gadsimta 30.gados pēc II Pasaules kara pārtapa par padomju armijas militāro lidlauku un tā dēļ Tukums bija tā saucamā "slēgtā pilsēta", kad ārvalstu tūristi nemaz tā nevarēja šurp atbraukt Savukārt Cinevilla - vieta, kuru vietējie dēvē arī par Latvijas Holivudu, ir bijusi vieta, kur tapušas nu jau vairākas latviešu 21.gadsimta filmas, starp kurām ir arī "Rīgas sargi", kas stāsta par kara notikumiem 1919. gadā Rīgā - „Rīgas sargi”, un "Nameja gredzens", kas stāsta par zemgaļu cīņām pret vācu krustnešiem 13.gadsimtā.
Džūkstes centrā izveidots Piemiņas parks, kurā apskatāmi vairāki pieminekļi, veltīti dažādiem vēstures notikumiem. Ievērojamākais no tiek ir piemineklis I Pasaules karā un Latvijas Atbrivošanās cīņās kritušajiem Džūkstes un Slampes draudzes dēliem, kas atzīts par vienu no labākajiem tēlnieka Kārļa Zemdega darbiem. Turpat līdzās atrodas piemineklis II Pasaules kara Ziemassvētku kaujās (1944.) kritušajiem latviešu leģiona 19. divīzijas cīnītājiem un piemiņas akmens 1941. un 1949. gada deportācijās cietušajiem Džūkstes iedzīvotājiem, kā arī piemiņas zīme pirmajam Latvijas Republikas preidentam Gustavam Zemgalam, kurš dzimis Džūkstes pagasta "Brātiņos".
Savukārt, Rīgas-Liepājas šosejas malā uzstādīts piemineklis latviešu leģiona karavīriem Ziemassvētku kauju piemiņai (atklāts 1990.gadā), bet agrāko "Rumbu māju vietā" - piemiņas akmens Kurzemes cietokšņa aizstāvjiem (1991., tēln. O.Feldbergs).
Ievērojamākā no II Pasaules kara piemiņas vietām ir II Pasaules karā kritušo latviešu leģiona karavīru Brāļu kapi Lestenē, kur no kara laika kapu vietām līdz šodienai pārapbedīti jau 1112 kritušie karavīri. Kapi atrodas pie Lestenes baznīcas un veidoti kā vienots ansamblis. Pāri ceļam esošajā vecajā pienotavā iekārtota ekspozīcija, kas stāsta par to, kā un kāpēc tieši Lestenē tapis šis Brāļu kapu komplekss.
Vislabāk vēstures traģiskos notikumus ļauj iztēloties Kurzemes cietokšņa muzejs Zantē. Šeit apskatāma Pirmā un Otrā Pasaules kara vēstures ekspozīcija, Yl – 2 lidmašīna, bruņutransportieris, sarkanās armijas tanks un izstaigājami atjaunotie kara laiku ierakumi un bunkuri. Netradicionālu piedzīvojumu cienītāji var, gluži kā kareivji, pārlaist nakti bunkuros.
Šajā apvidū, Austrumkursas augstienē, atrodams arī Tukuma puses augstākais punkts - Smiltiņkalns. Tā augstums ir 153 m v. j. l. Uz šejieni noteikti vērts doties, lai vērotu un izzinātu dabu.