logo
A A A

Automaršruti

12/10/2017

Ak, svētā Lestene!

Maršruts "Ak, svētā Lestene!" drīzāk ir kā īpašs pieturas punkts maršrutam "Pa vēstures takām", bet var būt arī kā atsevišķš vienas dienas galamērķis Latvijas vēstures sarežgītāko posmu iepazīšanai.

Teiciens "Ak, svētā Lestene!" radies aptuveni pirms 300 gadiem Lestenes baznīcsa dēļ, jo tās interjers ir bijis ļoti krāšņs. Tik krāšņs, ka tās aplūkotājiem mute pavērusies vaļā vārda vistiešākajā nozīmē. Uz Lesteni aicinām iepazīt un izprast karu un varu uzspiešanas sekas, jo padomju varas ideoloģija tāpat kā 1905.gada revolūcija aicināja iznīcināt visu, kas radīts iepriekš. Savukārt, dažkārt tikai lieli brāļu kapi spējīgi likt cilvēkiem aizdomāties par karu nežēlību.

Lestenes baznīca, kaut arī nepieder pie senākajiem Kurzemes dienvnamiem, savā gandrīz 300 gadu pastāvēšanas laikā līdz padomju laikam bija iemantojusi izcila arhitektūras un baroka laika dekoratīvās mākslas pieminekļa slavu. Tagad baznīca pamazām tiek atjaunota, un drīzumā tajā atkal būs skatāms unikālais baroka interjers ar košiem un zeltītiem kokgriezumiem.

Turpat blakus baznīcai izveidoti II Pasaules karā kritušo latviešu leģiona karavīru brāļu kapi. Patlaban tajos pārapbedīti 1112 karavīri, bet kapu sienā iegravēti aptuveni 11000 karavīru vārdi. Kapu centrā izveidots tēlnieces Artas Dumpes piemineklis "Dzimtene Māte - Latvija". Par kapu izveidi un vēstures serežģītajiem līkločiem iepazīstina blakus esošā Lestenes brāļu kapu piemiņas ekspozicija.

Lai iepazākītu, kā vidi ietekmē dažādu varu cenšanās mainīt iepriekšējo mantojumu, var apskatīt arī pārējo Lestenes ciema centru, aizdodoties līdz agrākās Lestenes muižas centram. Muižas centru - kungu namu ar saimniecības ēkām reiz ieskāvis paaugsts mūris, kas vēl daļēji saglabājies un kuru rtājuši brīnišķīgi kalēju radīti kalumi.