logo
A A A

Vilkaču takas Maldugunis

Apraksts

Malduguns (Ignis fatuus) ir gaismas parādība – vājš, nedaudz virs zemes plīvojošs liesmveida spīdums. Parasti novērojams tumsā purvainās vietās vai kapsētās. Malduguns bieži tiek minēta folklorā saistībā ar spokiem un nelabajiem. Tie cilvēku apmāna, liekot domāt, ka tā ir nauda, kas žāvējas. Maldugunis, tāpat kā dzīšanās pēc naudas, aizvilina cilvēku no ceļa un ieved purvā.

Zinātniski malduguņu fenomens tiek izskaidrots ar viegli uzliesmojošu gāzu oksidēšanos. Maldugunis var radīt arī bioluminiscence – organismu mirdzēšana, ko novēro trūdošiem kokiem, baktērijām, mikroskopiskām sēnēm, dažiem kukaiņiem un jūras dzīvniekiem. Latvijas dabā maldugunis visbiežāk rada praulu spīdēšana.

Vai tev pietiktu drosmes atnākt šurp tumsā, lai skatītu maldugunis?

Mirušu koku stāvi dzīva meža vidū izskatās kā koku kapi, vai ne? To izdara egļu astoņzobu mizgrauzis lps typographus, kas sastopams uz eglēm, retāk priedēm. Visbiežāk tas bojā vēja vai ilgstoša sausuma novājinātas egles, bet var kolonizēt arī pilnīgi veselus kokus. Mazās - 4-5 mm garās vaboles iegraužas koku mizā, kur egles nelielu skaitu mizgraužu likvidē, intensīvi izdalot sveķus, bet pie liela kukaiņu daudzuma koki iet bojā.

 

 

Kontaktinformācija

Raudas mežs, Sēmes pagasts, Tukuma novads