logo
A A A

Jaunmoku pils parks un liepu alejas

Apraksts

Pirmās ziņas par Jaunmokām rakstos atrodamas 16. gadsimta vidus dokumentos, tomēr muižas straujāka attīstība notika vēlāk. Parks izveidots 19. gadsimta vidū. Drīz pēc tam muižas kompleksu nopirka Džordžs Armitsteds (1847-1912), tolaik vēl Rīgas rātskungs, kurš vēlāk kļuva par ievērojamāko Rīgas pilsētas mēru un kurš 1901. gadā pēc Vilhelma Bokslafa (1858-1945) projekta uzcēla tagadējo Jaunmoku pili.

Kaut arī parkam šķiet sekundāra nozīme, tomēr tā rāmā atmosfēra un vasaras karstumā sniegtā ēna visos laikos ir bijusi svarīga pils kompleksa sastāvdaļa. Muižu uzplaukuma laiks bija arī periods, kad Latvijā tika ievestas un introducētas neskaitāmas eksotisku augu sugas, no kurām daļa veiksmīgi pielāgojās mūsu vēsajiem un nepatstāvīgajiem laika apstākļiem.

Kaut rakstiskas un fotogrāfiskas liecības par parku saglabājušās ļoti nedaudz, tā vien šķiet, ka ozoli un oši redzējuši, kā tika uzcelta mūsu sarkanbrūnā pils, bet no dažiem ābeļu un saldo ķiršu kokiem, kuri arī mūsdienās katru gadu zied un ražo, pils iemītnieki augļus ēduši jau 20.gadsimta pirmajā pusē. Tāpat joprojām pavasaros zālienus izraibina koši dzeltenas savvaļas tulpes.

Īpašs parka lepnums ir simtgadīgās liepu alejas, kuras jūlija vidū zum un saulainās dienās neprātīgi smaržo.

Mūsdienās ap pili kuplo rožu dobes, stīgas vij vīnogulāji, augļus saulē briedina ābeles, bumbieres, plūmes, ķirši un ogulāji, smaržo ārstniecības augu čemuriņi un pavasaros košas ziedu tūtiņas izvērš rododendru audze, kur pa krūmiņam iestādījuši pilij un Latvijai nozīmīgi cilvēki, kā arī jaunie pāri, kas Jaunmokās atzīmējuši savu kāzu dienu.

Ieejas maksa

Ieeja parkā bez maksas.

Kontaktinfomācija

Jaunmoku pils, Tumes pagasts, Tukuma novads

Darba laiks

P.-Sv. 9.00-17.00

Telefons

(+371) 26187442, 63107125