logo
A A A

Aktualitātes

05/01/2023

JANVĀRĪ aicinām apmeklēt Tukuma un apkārtnes muzeju izstādes!

2023.gads ir jau uzsācis savu skrējienu pretim jauniem izaicinājumiem, mērķiem un zināšanām, un viens veids, kā tikt pie jauna redzējuma, zināšanām un vienlaikus arī kultūras baudījuma, ir dažādu izstāžu apmeklēšana. Pie tam, to var darīt gan vienatnē, gan kopā ar draugiem vai ģimeni.

Izstāde “Leonīds Āriņš. Izvēle” skatāma Tukuma Mākslas muzejā

Kā pirmo aicinām apmeklēt tieši šo izstādi, jo janvāra sākumā Tukuma muzejs svin savu 87.dzimšanas dienu! Varam lepoties ar to, ka Tukuma muzejs ir dibināts 1935. gadā kā pats pirmais mākslas muzejs ārpus Rīgas.

Arī šī izstāde ir īpaša izstāde par pretrunīgajiem procesiem Latvijas mākslā un muzeju darbībā 20. gadsimta vidū (1950-1953) un gleznotāja Leonīda Āriņa izvēli – izglābt Latvijas izcilāko mākslinieku darbus no bojāejas, riskējot ar muzeja direktora amatu un iespēju nonākt Padomju varai nevēlamas personas statusā. Izstāde apskatāma līdz 9. aprīlim. Adrese: Harmonijas iela 7, Tukumā. Informācija: 25494677, www.tukumamuzejs.lv.

Tukuma Pils tornī izstāde “Hercogistes laikazīmes Tukumā”

Līdz pat 2023.gada 9.jūlijam esi gaidīts Tukuma Pils tornī, kurā iepazīties ar trim kultūrvēsturiski nozīmīgākajiem objektiem Tukuma pilsētas centrā, kuriem ir valsts nozīmes kultūras pieminekļa statuss. Lai ilgi nav jāprāto, pateiksim priekšā, ka runa ir par Sv. Trīsvienības evaņģēliski luterisko baznīcu, Livonijas ordeņa pili, kas pārbūves rezultātā 18. gadsimtā tapusi par Tukuma Pils torni un arī turīgo Tukumnieka māju – “Tukuma Veco aptieku”, kur šobrīd atrodas Mākslas galerija “Durvis”.

Aplūkojot izstādi, arī tev būs iespēja pasapņot par to, kāda varēja būt Tukuma pils zāle ar zaļo krāsni un turīgā tukumnieka māja ar grizaja tehnikā izgatavotajām papīra tapetēm, kā arī par tp, kādas lustras un mēbeles greznoja Sv. Trīsvienības evaņģēliski luterisko baznīcu. Adrese: Brīvības laukumā 19a, Tukumā. Informācija: 25622131, www.tukumamuzejs.lv.

Mākslas galerijā “Durvis” - izstāde “Atspīdēšana. Laikmeta krāsas

Mākslas galerija "Durvis" ir sarūpējusi jaunu izstādi - Ivandas Spulles Meieres personālizstādi “Atspīdēšana. Laikmeta krāsas”, kur skatāmi grafikas, stikla un keramikas darbi. Adrese: Brīvības laukumā 21, Tukumā. Informācija: 28391437, www.tukumamuzejs.lv.

Tukuma Audēju darbnīcā TLMS “Durbe” izstāde “Zemgale ziedu rakstos”

Nāc ciemos uz Tukuma Audēju darbnīcu, kur apskatāma Jelgavas studijas - tautastērpu darinātavas “Austras raksti” ceļojošā izstāde “Zemgale ziedu rakstos”. Te būs skatāmi sarežģītu rakstu Zemgales brunči", tostarp “rozīšu brunči”, “vēzīšbrunči”, “pankūciņu brunči”, “sirsniņbrunči”, “puķītes podiņā” un citādi rakstainie brunči ar interesantiem nosaukumiem. Izstādi papildinās Zemgales brunči no Tukuma muzeja krājuma. Adrese: Tidaholmas ielā 3, Tukumā. Informācija: 25622267, www.tukumamuzejs.lv.

Durbes pilī skatāmi 18.-20. gs. angļu dekolētā fajansa izcilākie paraugi

Izstādes nosaukums jau pasaka daudz - “Zili baltās pasaules valdzinājums. Angļu dekolētais fajanss Latvijas muzejos un privātkolekcijās (18. – 21. gadsimts)”.

Izstādē līdz pat 2024.gada 31.martam redzēsi greznus priekšmetus no 13 Latvijas muzejiem un 2 privātkolekcijām - Daiņa Bruģa kolekcija Bauskā, Agritas Tipānes kolekcija Rīgā, to vidū arī daudzi priekšmeti ar trīs gadsimtu senu vēsturi. Izstādes autori ir mākslas zinātnieki Ina Līne un Dainis Bruģis.

Nāc uz izstādi un piedzīvo estētisku baudījumu, kā arī atklāj neparasto dekoru un krāsu daudzveidību, uzzini vairāk par dekolēšanas tehnikām un uz traukiem atrodamo zīmju nozīmi. Adrese: M.Parka iela 7, Tukums. Informācija: 26305946, 25721502, www.tukumamuzejs.lv

Izstāde “Kurbads. Latvju varoņstāsts” Džūkstes Pasaku muzejā

Satiec Džūkstes Pasaku muzejā līdz 2023.gada 29.maijam visos laikos populāro tautas stāstu par Kurbadu. Tajā iekļautās vērtības stiprinājušas garu un sniegušas možumu gadsimtiem cauri.

Kāpēc tieši Džūkstes Pasaku muzejā? Jo pirmais tautas pasakas par Kurbadu pierakstījis un sakārtojis folklorists Ansis Lerhis-Puškaitis, kurš dzīvoja un strādāja bijušajā Lancenieku skolas ēkā, kurā mūsdienās atrodas Džūkstes Pasaku muzejs. Adrese: Džūkstes pagasts, Lancenieku skola, Tukuma novadā. Informācija: 26513314, www.tukumamuzejs.lv.

Izstāde “Ļauj mīlestībai augt!” – Slampes kultūras pilī

Santas Siliņas gleznu izstāde “Ļauj mīlestībai augt!” un Elvas Bahvalovas gleznu izstāde “Manos prāta stūros” tevi gaidīs Slampes kultūras pilī līdz pat 2023.gada 28.februārim. Adrese: “Kultūras pils”, Slampes pagasts, Tukuma novadā. Informācija: 20005704.

Jaunmoku pilī apskatāma lielākā zvanu un zvaniņu kolekcija Latvijā izstādē “Zvaniem skanot!”

Izstādē līdz pat 2023.gada 31.martam varēsi apskatīt 96 zvaniņus no Ludmilas Merkulovas privātās – 7000 zvanu lielās kolekcijas. Dažādu formu, materiālu, krāsu, dekorāciju un pat tēmu apvīti – gan vienkārši, gan no tālām zemēm nākuši tie tevi gaidīs pils Freimaņa zālē. Būs iespēja apskatīt un iepazīt arī dažādus zvanu veidus – saziņas, galda, suvenīru, ganību zvani, kas nereti ir dekoratīvi interjera priekšmeti ar funkcionālu nozīmi. Adrese: “Jaunmoku pils”, Tumes pagasts, Tukuma novadā. Informācija: +371 26187442, https://jaunmokupils.lv/

Kandavas novadpētniecības muzejā izstāde “Saule savu pūru veda”

Dodies ciemos uz Kandavu! Tur līdz 27.janvārim ir apskatāmi 48 fantastiski pasteļa zīmējumi par Saules tēmu, uz kuru to autori Māru Marutu Auzu iedvesmojušas Vairas Vīķes - Freibergas apkopotās “Saules dainas”! Adrese: Talsu iela 11, Kandava, Tukuma novadā. Informācija: 26667031, www.kandava.lv

 

Vairāk par Tukuma muzeju izstādēm: www.tukumamuzejs.lv

 

Uz tikšanos Tukuma un apkārtnes muzejos!