Aktualitātes
Uz Tukumu pēc literatūras!
Pagājušajā gadā Tukums tika iekļauts UNESCO radošo pilsētu tīklā kā literatūras pilsēta. Esam lepni par iegūto statusu, tāpēc aicinām arī jūs atbalstīt ar literatūru saistītos pasākumus Tukuma novadā ar savu klātbūtni. Tiekamies rudenī!
Tukuma pusē atklāja pastaigu maršrutu “Baltā Vilka ceļš mājup”!
Dzejnieks un ornitologs JĀNIS BALTVILKS (1944 – 2003) dzimis Tukuma novada Smārdes pagasta “Zīlītēs, absolvējis Tukuma 1. vidusskolu (tagad Tukuma Ernesta Birznieka-Upīša 1. pamatskola), strādājis ornitoloģijas stacijā Smārdē.
“ZĪLĪTES” līdz pat mūža galam Baltajam Vilkam (jeb Džonītim, kā viņu sauca ornitologi), bija īpaša vieta. Arī dzīvojot Rīgā, dzejnieks iespējami bieži centās būt mājās. Līdz stacijai “Smārde” viņš brauca ar vilcienu, tālāk 4 km devās kājām, ja vien iespējams – basām, pa ceļam vērojot dabu un sacerot dzeju.
Interaktīvi & literārais piedzīvojumu maršruts “Baltā Vilka ceļš mājup” ir šī ceļa replika. Jūsu ceļabiedra – audiogida – stāsts sāksies pie stacijas. Tas aicinās doties no punkta līdz punktam, parādot vietas, ko savulaik pa ceļam mājup vērojis pats Baltais Vilks. Katrā vietā dzirdēsiet stāsta turpinājumu (arī paša Baltvilka balsī).
Maršruts izvadās arī pa “Zīlīšu” apkārtni, iepazīstinot ar mājas “biogrāfiju” un dzejniekam mīļām vietām. Ceļš beigsies paša Baltvilka stādītā mežā, kur iekārtota atpūtas un meditācijas vieta.“Baltā vilka ceļš mājup” ir par to, ka pat šķietami necils ceļš var būt īpašs. Viss atkarīgs no tā, kādām acīm uz to skaties. Ko ieraugi, ko nepamani, ko izliecies neredzam. Ko sadzirdi, ko nē. Par to, cik redzoša un dzirdoša ir Tava sirds. Mājā un citās ēkās iet nav atļauts!
Maršruta garums – 4 kilometri, kājām ~ 2,5 stundas, ar velosipēdu ~ 1 stunda. Vides pieejamība – 80%. Vietās, kas nav pieejamas ar ratiņkrēslu un bērnu ratiņiem, būs iespēja doties uz nākamo punktu.
"20 Minute Cities" projekta dalībnieks Guntis Tālers iepazīstina ar Tukumu
Guntis Tālers (īstajā vārdā Guntis Zariņš) dzimis 1968.gadā, Tukumā. Viņš projektā "20 Minute Cities" (20 minūšu pilsētas) kas ir UNESCO Radošo pilsētu tīkla Literatūras pilsētu projekts. Projekta ideja: rakstnieks īsā pastaigā pa savu pilsētu iepazīstina ar savu daiļradi un pilsētu. Tukuma 2024. gada autors - detektīvromānu un šausmu stāstu autors Guntis Tālers - izvēlējās maz runāt par sevi, bet pasaulei parādīt Tukuma vecpilsētu, stāstot par pilsētas kultūrvēsturi un parādot nozīmīgas kultūrvietas.
Nedaudz par Gunti:
Absolvējis Tukuma Raiņa vidusskolu (1986.).
Studējis tiesību zinātnes, vides zinības, grāmatvedību, žurnālistiku, personāla vadību (kursi ASV, 2007). Piedalījies Latvijas Rakstnieku savienības Literārās akadēmijas Prozas meistardarbnīcās (2020).
Pieredze publicistikā un radošajā darbībā:
Žurnālistikā: reģionālais laikraksts “Tukuma Ziņas” (1995-1996), “Neatkarīgās Tukuma Ziņas” (2002-2006), “Kandavas Novada Vēstnesis”(2013), portāls www.citadapasaule.com, Tukuma ev. luteriskās draudzes izdevums “Ceļamaize”.
Redaktors un līdzautors: “Latvijas romu gadagrāmata” (2007), “Tēvzemes balss” (2013).
Proza:
“Garās nakts Mēness”, romāns (“Latvijas Mediji”, sērija "Vakara romāns", 2022)
“Pēdējais klients”, detektīvromāns (“Zvaigzne ABC”,2022)
“Nemierīgās dvēseles”, šausmu stāstu krājums (“Zvaigzne ABC”, 2022)
“Monstra rotaļu laukums”, detektīvromāns ("Zvaigzne ABC", 2022)
"Grēksūdzes noslēpums", detektīvromāns ("Latvijas Mediji", 2023, sērija "Vakara romāns")
"Sestdienas kungs", detektīvromāns ("ZvaigzneABC, 2023, sērija "Zvaigznes detektīvs")
Viņa stāstu par Tukumu skaties, spiežot uz saiti: https://www.youtube.com/watch?v=tDqJokR71tg
KONKURSS "Tukuma prozas fermentācija 2024 - PILSĒTAS LEĢENDA"
Autori – iesācēji un profesionāļi – kuri dzīvo, mācās vai strādā Tukuma, Jelgavas, Dobeles novados un Jūrmalas valstpilsētā* un ir sasnieguši 16 gadu vecumu, aicināti piedalīties ikgadējā prozas konkursā – lasījumos, kas notiek trīs kārtās. Konkursu organizē “Tukuma Literātu apvienība”.
* Novadi/pilsētas, kas robežojas ar Tukuma novadu un kam nav savu – lokālo vai reģionālo prozas lasījumu
MĒRĶI
- Veicināt literāro jaunradi UNESCO Literatūras pilsētā Tukumā, novadā un kaimiņnovados.
- Motivēt reģiona literātus attīstīt rakstītprasmi.
- Bagātināt Latvijas kultūras dzīvi ar baudāmu un jēgpilnu literāru pasākumu.
- Izgaismot Latvijas literatūrā līdz šim neatklātus talantus, kas var rezultēties ar kādā no Latvijas apgādiem (izdevniecībām) izdotu prozas debijas grāmatu.
AUTORS
- Autors ir fiziska persona, kas uzrakstījusi konkursam iesniegto literāro darbu. Pseidonīma(u) izmantotājs ir tā pati fiziskā persona.
- Autors, kurš divos iepriekšējo gadu konkursos pēc kārtas saņēmis galveno – Žūrijas – balvu, nākamajā gadā konkursā piedalīties nedrīkst.
DARBA NOSACĪJUMI
Autors uzraksta literāru darbu – jaunradītu pilsētas leģendu* vai jau eksistējošas leģendas savu interpretāciju.
*Pilsētas (urbānā) leģenda ir mūsdienu teiksma – neparasts, bieži pašausmīgs vai šokējošs notikums, kura darbība risinās pilsētvidē un kuru (tas ir svarīgi!) autors atstāsta kā patiesu notikumu, nevis kā pasaku vai tml.
- Katrs autors drīkst iesniegt ne vairāk kā vienu darbu.
- Darbs ir autora paša radīts, iepriekš nav publiski lasīts un publicēts (arī sociālajos tīklos).
- Teksta apjoms – ne mazāk kā 6000 un ne vairāk kā 12 000 zīmes ar atstarpēm (2-4 datorlapas, rakstot ar 12 punktu lieluma burtiem).
PIETEIKUMĀ JĀIETVER
- Darbs elektroniskā versijā, Word formātā.
- Darba nosaukums (ņemot vērā, ka “Pilsētas leģenda” nav nosaukums).
- Ziņas par autoru: 1) vārds, uzvārds un (ja ir) pseidonīms, 2) saistība ar Tukuma, Jelgavas, Dobeles novadu vai Jūrmalu, 3) īsa – ne vairāk kā 1000 rakstzīmes ar atstarpēm – radošā biogrāfija, 4) tālruņa numurs, e-pasta adrese.
Autoriem piedāvāsim izlasīt (anonīmi) pārējos konkursa darbus un nobalsot par viņaprāt labāko darbu, kas pretendēs uz “Autora balvu”. Par savu darbu balsot nedrīkst. Autori, kas nepiedalās šajā balsojumā, nevar pretendēt uz “Autora balvu”.
PIETEIKUMI LĪDZ 2024. GADA 3. NOVEMBRIM (IESKAITOT) nosūtāmi uz e-pastu tukuma.literati@inbox.lv ar atzīmi “Pilsētas leģenda”
DARBU VĒRTĒŠANA UN GODALGAS
Pirmajā kārtā, autoriem paliekot anonīmiem, žūrija izlasa un rakstiski novērtē visus konkursam savlaicīgi iesniegtos un atbilstoši Nolikumam noformētos darbus.
Vērtēšanas kritēriji:
- oriģinalitāte, uzdrošināšanās,
- literārā meistarība un teksta kvalitāte,
- dramaturģija un sižeta virzība,
- žanram atbilstošs stils.
Žūrija 6 - 8 novērtētos darbus izvirza konkursa otrajai kārtai un lasījumiem noslēguma pasākumā.
Žūrija vienojas par 1 - 2 rezervistiem trešajai kārtai – noslēguma pasākumam. Šo 6 - 10 autoru vārdi netiek izpaussti
Otrajā kārtā žūrija vairākiem darbiem piešķir īpašas nominācijas (vai vietas) un vienojas par vienu darbu, kura autors iegūs galveno – “Žūrijas balvu” un 200 (divi simti) eiro prēmiju.
Trešajā kārtā – noslēguma pasākumā – žūrija divus finālistus, kas savus darbus nolasījuši publiski, izvirza dalībai festivālā “Prozas lasījumi 2024”. Vienu no tiem kā rezervistu.
Trešajā kārtā tiek piešķirtas arī “Klausītāju” un “Autoru” balvas ar 100 (viens simts) eiro prēmiju katrai. Sakritības gadījumā viena darba autors var saņemt visas trīs balvas.
NOSLĒGUMA PASĀKUMS NOTIKS 2024. GADA 22. NOVEMBRĪ PLKST 18.00. JAUNMOKU PILĪ
Uz Tukumu pēc literatūras!