logo
A A A

Aktualitātes

09/04/2021

Tiekamies Tukumā pavasarī!

Ziemu esam pārziemojuši, un klāt pavasaris! Kamēr mums ir liegtas lielākas pulcēšanās un muzeju un citu tūrisma objektu apmeklēšana iekštelpās, aicinām doties ceļojumā brīvdabā, apmeklējot dabas takas un iepazīstot brīvdabas ekspozīcijas. Sagatavo pats sev pusdienu kārbu līdzi, vai pasūti to pie kāda no uzņēmējiem, tādējādi atbalstot arī viņus šajā neparastajā laikā.

Pārgājieni dabā

Tukuma pusē vietu, kurp doties pārgājienos, ir daudz. Var doties nelielās pastaigās tepat pilsētas pievārtē – uz Melnezera pusi Āža kalna apkārtnē, vai doties uz kādu īpašu dabas teritoriju – Ķemeru nacionālo parku, dabas parku “Engures ezers” vai “Abavas senleja”.

Ķemeru nacionālais parks

Ķemeru nacionālais parks ir visā Latvijā zināma pastaigu vieta pa dažādu purvu valsti. Lielā Ķemeru tīreļa laipa ir populārākā no visām pastaigu takām jau ilgu laiku. Taču arī takas un laipas Kaņiera ezera apkārtnē ir kļuvušas ļoti populāras. Kaņiera pilskalna taka aizvedīs uzzināt uz vietu, kur reiz slēpušies laupītāju, bet ezera citā malā – Niedrāja laipa atklās, kāda ir putnu dzīve ezera niedrēs, bet turpat esošais CEMEX Putnu vērošanas tornis ļaus paskatīties pāri ezeram uz visām debespusēm. Sēra dīķu laipa Raganu purvā, iespējams, atklās visneparastākās krāsas un varbūt arī smaržas, bet Zaļā kāpa meža vidū izvedīs neparastā pastaigā – pa senas jūras kāpas virsotni starp diviem purviem.

Dabas vērotājus – iegriezties uz Dunduru pļavām, kur ir putnu un dzīvnieku vērošanas tornis. Jaunums šajā pusē ir Melngalvju rīkles pļavās uzstādītās vērošanas platformas.

Ja ir ģimenē bērni, aicinām iegriezties parka apmeklētāju centrā “Meža māja”, kur izvietota arī ekspozīcija dabas izziņai. Bērniem patiks. Pie “Meža mājas” izstaigājamas vēl divas takas – Melnalkšņu dumbrāja laipa un Meža taka ar ozolu gāršu. Izstaigājot tās, nemanot nonāksiet arī Ķemeru vēsturiskā kūrorta parkā. Visas šīs takas apmeklējamas bez maksas. Vairāk informācijas: www.kemerunacionalaisparks.lv

Ķemeru nacionālā parka teritorijā atrodas arī atpūtas komplekss “Valguma pasaule”. Tā populārākā taka – Baskāju taka būs atvērta tikai maijā, kas būs iestājies siltais pavasaris. Taču šobrīd, kad gaiss un zeme vēl nav tik sasiluši, kompleksā iespējams izstaigāt Dabas gleznu taku, kā arī apskatīt brīvdabas fotoizstādes Meža Mākslas takā, kurā gan gaišā dienas laikā, gan krēslas stundās baudāmas dabas ainavas izcilu mākslinieku Andra Apses (Jaunzēlande) un Andra Eglīša (Latvija) lielformāta fotogrāfijas. Lai apskatītu visas 80 fotogrāfijas, jāmēro pusotru kilometru garš ceļš Valguma meža takās. Ieejas maksa – 5 EUR pieaugušajiem un 4 EUR senioriem un skolēniem, kurā iekļauta arī krūze zāļu tējas pirms vai pēc pastaigas. Adrese: “Valguma pasaule”, Smārdes pagasts, Engures novads. Tālr.: 29414022, www.valgumapasaule.lv

Garās distances kājāmgājēju maršruts “Jūrtaka”

Jūras tuvums Tukumam noteikti kādu aizvilinās arī uz piekrasti, lai dotos pastaigā gar jūru. Jūrtaka ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta E9 daļa. Maršruts sākas pie Sv.Vincenta raga Portugālē un beidzas Narva-Jēsū Igaunijā pie Narvas ietekas Somu jūras līcī. Tā Latvijā virzās gar Baltijas jūras piekrasti un mūsu pusē stiepjas gar Mazjūru no Mērsraga līdz Ragaciemam. Ir pieejami divi posmi: Mērsrags – Engure un Engure – Ragaciems.

Projekta “Jūrtaka” ietvaros katra ciema pludmalē izvietotas norādes ar ciemu nosaukumiem un attālumiem līdz nākamajiem ciemiem, lai varētu ērti noorientēties, cik tālu iets. Atliek vien saplānot, kā nokļūt gājiena sākuma punktā un kurš pēc tam atvedīs mājās no finiša vietas, un doties ceļā! Vairāk informācijas par maršrutu ne tikai mūspusē, bet visā piekrastē sameklējama būs te.

Dabas parks “Engures ezers”

Aizdodoties līdz Engurei, var doties pastaigā pa Engures ezera dabas parku, kas izvietojies pie Engures ezera. Pastaiga pa priežu mežu aizvedīs līdz putnu vērošanas tornim, no kura paveras plašs skats pār Engures ezeru.

Te, iespējams, sastapsiet arī savvaļas govis un zirgus, kuru ganības ierīkotas ap ezeru. Pavasarī govīm dzimuši teliņi. Sirsnīgie govju ģimenes skati iepriecinās kā lielus, tā mazus. Adrese: Bērzciems, Engures pagasts, Engures novads. www.eedp.lv

Dabas parks “Abavas senleja”

Ja gribas dodies dziļāk Kurzemē, apmeklējiet Abavas senlejas dabas parku! To ne jau velti vairāk kā 100 gadus dēvē par Kurzemes Šveici, un iemesls tam ir – te joprojām, braucot pa ceļu, redzama visbagātākā – mozaīkveida ainava Latvijā. Dodoties uz Buses pilskalnu, būs iespēja vērot vienu no lielākajiem kuršu pilskalnu apvidiem, kā arī izstaigāt trīs Imulas dabas taku posmus. Apmeklējot Čužu purva taku, iepazīsiet purvu pasauli pavasarī. Brīnišķīgas takas izveidotas arī atpūtas kompleksa “Zviedru cepure” apkārtnē. Un, ja būs sauss laiks, tad te būs jau nobaudāms jautrais rodeļu brauciens. Veco ozolāju taka izvedīs pa vietām, kur reiz atradušās varenas ozolu audzes. Vairāk informācijas: www.senleja.lv

Takas no Tukuma uz Jaunpili

Dodoties uz Jaunpili, pa ceļam noteikti vērts nobraukt malā, lai apmeklētu Viesatu upesloku dabas taku. Tas būs brīnišķīgs ceļojums mežā, ejot gar mazās Viesatas upītes salīdzinoši augstajiem krastiem un vērojot gandrīz tikpat iespaidīgus skatus kā Gaujas senlejā. Līdzi noteikti var ņemt sviestmaizes un dzeramo, jo takā labiekārtotas ir piknikošanas vietas, kā arī iespēja uzspēlēt galda spēles brīvā dabā. Adrese: netālu no "Kraujām", Irlavas pagasts, Tukuma novads.

Savukārt, ja esat aizdevušies līdz Jaunpilij, iesakām apmeklēt tās tuvumā esošos Kartavkalnus. Tur atrodama vēl viena brīnišķīga dabas taka pilskalna apkārtnē. Te uzbūvēta arī senlatviešu pils. Adrese: Sparvu kapi, Jaunpils pagasts, Jaunpils novads.

Brīvdabas mākslas ekspozīcija Tukuma vecpilsētā

Aicinām tukumniekus un viesus apskatīt “Brīvdabas mākslas ekspozīcija Tukuma vecpilsētā” - Harmonijas un Dārza ielā. Tā izveidota laika posmā no 2014. līdz 2016.gadam, taču īpaši aktuāla kļuvuši šai laikā, kad meklējam ko jaunu, dodoties pastaigās.

Tukuma vecpilsētā pie laternu stabiem uz divpusējām izdrukām skatāmi nozīmīgāko Latvijas mākslinieku darbi. Ekspozīciju iespējams apskatīt jebkurā diennakts laikā un tā iepazīstina ar vienu no Latvijas muzeju bagātīgākajām glezniecības kolekcijām. Abas ielas ir vēsturiskā centra krāšņākās ielas un tās cieši saistītas ar Tukuma muzeju. Dārza ielā 13 muzejs mājoja (1943-1997) līdz pārvietošanai uz kādreizējo bankas namu Harmonijas ielā 7, kur šobrīd atrodas Tukuma Mākslas muzejs. Ekspozīcijas apskati var sākt no jebkura punkta.

Plašāka informācija par gleznu reprodukcijām un karti iespējams apskatīt Tukuma muzeja mājaslapā.

Pastaigājies pa Jaunmoku pils apkārti ar audiogidu vai orientējoties

Baudīt kultūru un būt svaigā gaisā – laikā, kad muzeja iekštelpu ekspozīcijas slēgtas – tas ir iespējams Jaunmoku pilī. Dodoties pastaigā pa pils teritoriju, tagad ir iespēja paņemt līdzi audiogidu un uzzināt ko jaunu un aizraujošu par medību pili un tās vēsturi.

Lai gida stāstījums būtu personiskāks un saistošāks, teksti izstrādāti tā, lai rastos sajūta, ka ikvienu gida klausītāju sagaida un pils salonus izrāda pirmais pils īpašnieks, bijušais Rīgas mērs Džordžs Armitsteds. Gida teksti un informācija QR kodos pieejami latviešu, krievu, angļu un lietuviešu valodās. Latviešu valodā tekstus ierunājis aktieris Jānis Skanis, kas nereti Jaunmoku pils jubilejas reizēs iejuties pils saimnieka lomā.

Aktīvākām nodarbēm pieejama orientēšanās pils parkā (1 EUR / personai). Spēle vedinās sadarboties radoši stratēģiskā uzdevumā – pēc darba lapā dotajiem jautājumiem atrast konkrētus parkā esošos objektus un uzzināt par tiem ko interesantu. Tās laikā viesi iepazīs parka dabas daudzveidību un bagātību.

Kā trešais jaunums minama iespēja iegādāties pils Meža muzeja izveidoto uzdevumu komplektu individuālajai attālinātai muzeja ekspozīciju izzināšanai. Tajā iekļauta orientēšanās pils parkā, krustvārdu mīkla par Latvijas putniem un dzīvniekiem, kā arī bērni kopā ar vecākiem var izveidot savu unikālo grāmatzīmi un izkrāsot savus mīļākos zvērus silueta lapā.

Adrese: Jaunmoku pils, Tumes pagasts, Tukuma novads. Kontakttālrunis: 63107125, 26187442, www.jaunmokupils.lv

***

Apmeklējot vietas, kur var gadīties arī citi cilvēki, aicinām nedrūzmēties un ievērot distanci no citiem klātesošajiem, kā arī lietot mutes un deguna aizsegus. Pavasara pozitīvās emocijas varēsim radīt un baudīt tikai tad, ja rūpēsimies par savu un citu veselību, tāpēc aicinām Tukuma novada iedzīvotājus un viesus būt atbildīgiem un ievērot Ministru Kabineta noteikumus un COVID-19 ierobežošanas pasākumus.

Tiekamies Tukumā pavasarī!