logo
A A A

Aktualitātes

01/09/2023

Rudens ekskursijas skolēniem Tukuma pusē 2023

Vasara ir aizsteigusies, aiz sevis atstājot daudz atmiņu par saulainiem piedzīvojumiem kopā ar ģimeni, skolā atgriezušies gan lielāki, gan mazāki bērni. Rudens nāk ar ābolu smaržu, krāsainām lapām, un šis ir laiks, kad doties kopā ar klasi kādā ekskursijā. Došanās ekskursijās rudenī skolēniem sniedz iespēju paraudzīties uz apkārtējo pasauli no cita skatu punkta, kā arī – tā ir praktiska mācīšanās, kas ļauj iepazīt jaunus faktus, jēdzienus par dažādām jomām.

Vairāk par to, kurp doties un kā pavadīt laiku kopā ar klasi aizraujošās, izzinošās, interesantās ekskursijās, meklē izdevumā! SPIED ŠEIT, uz izdevuma nosaukuma>> “Ekskursijas skolēniem Tukuma pusē 2023”.

Lai zinātu, kurp doties un ekskursija būtu gan interesanta un jautra, gan izzinoša un piepildīta, esam sagatavojuši apkopojumu ar Tukuma un apkārtnes tūrisma uzņēmēju piedāvājumiem lielākām un mazākām klasēm un dažādu vecumu skolēniem. Te būs atrodama informācija gan par to, ko piedāvā muzeji un dažādas radošās darbnīcas, pilis un muižas, gan dažādu veselīgu našķu ražotāji un aktīvās atpūtas piedāvātāji.

 

Muzeji un radošās darbnīcas

Interesanti un noderīgi būs radošo darbnīcu un muzeju apmeklējumi. Tajos vienlaikus varēs ne vien uzzināt ko jaunu vēstures vai dabas stundai, bet arī novada kultūrvēstures iepazīšanai vai jaunu arodu apgūšanai.

Salmu darbnīcā būs iespējams ne vien apskatīt plašo salmu skulptūru kolekciju, bet arī pašam izgatavot kaut ko no salmiem. Tukuma Audēju darbnīcā varēs iepazīties ar aušanas amata tradīcijām, rast iespēju iesēsties stellēs un arī pašam pamēģināt aust, tiekot pie kāda radoša darba no dzijas pavedieniem, papīra, polietilēna vai kādiem citiem materiāliem. Tukuma pilsētas vēstures muzejs “Pils tornis”, protams, iepazīstinās ar jauniem noslēpumiem pilsētas vēsturē.

Savukārt Tukuma Mākslas muzejs ļaus izpausties radoši, kopējot gleznas vai iepazīstoties ar Latvijas mākslas mantojuma daudzveidību un nozīmi. Kandavas novadpētniecības muzejā varēs uzzināt ozolzīļu spēka stāstu un izkalt savu suvenīrmonētu, kā arī iepazīt bijušos un esošos vietvārdus, uzmeklējot tos īpašā kartē. Viesojoties Pētera Tutāna pinēju darbnīcā, katrs interesents varēs iepazīt pinēja amata noslēpumus – no materiāla audzēšanas līdz gatavam produktam. Skolēni būs aicināti iemēģināt pinēja amatā roku un tikt pie maza ķocīša vai visa klase - pie viena liela.

Aviācijas muzejā SKY-ZOO Tukuma pievārtes lidostā būs skatāmas jaunākas un vecākas lidmašīnas, bet Kurzemes cietokšņa muzejā Zantē - gan īsta lidmašīna, gan tanks. Te iespējams noskaidrot arī visu par kara tēmu un Kurzemes cietokšņa notikumiem Otrā pasaules kara laikā. Savukārt amerikāņu retro auto un padomju laika motociklus apskatīt un gūt jaunas zināšanas par spēkratiem var “Classic Car & Motorcycle Garage” Milzkalnē.

Piedzīvot pārsteigumus aicina “Apgrieztā māja” Smārdē, kur pie griestiem ir ne tikai apavi, bet arī gultas un galdi. “Apgrieztajā mājā” šogad tapis arī īpašs tunelis un Spoguļu labirints! Un tas vēl nav viss, jo teritorijā ir arī Mini Golfs. Savukārt “Frontes mākslas” darbnīca iemācīs pagatavot pašam savu īpašo gredzenu, kādu amuletu, zīmuļa ietvaru no īstas lodes. Skolēniem tā būs iespēja iepazīt vairāk nekā 100 gadus senas piemiņas lietu izgatavošanas metodes.

Engures Mācītājmuižā klasei ir iespēja pavadīt dienu aktīvi un radoši, piedaloties “Pērle rada” cianotīpijas atklātnīšu radošajās meistarklasēs, dažādu piejūras rotājumu izgatavošanas darbnīcās, bet Engures un piekrastes zvejniecības vēsturi var iepazīt Engures Saieta namā.

Tukuma Radošajā darbnīcā “Ligzda” skolēniem ir iespēja uzzināt daudz par dažādām rokdarbu prasmēm no adīšanas līdz pat plastikas modelēšanai, zīda, stikla apgleznošanai, kā arī te var pagatavot kādu interesantu magnētiņu vai atslēgas piekariņu. Bet, viesojoties pie Kandavas keramiķes Lindas Priednieces (Romanovskas), būs iespēja pamīcīt mālu vai redzēt, kas no māla pikas var sanākt. Savukārt Jaunpils pusē esošajās “7 ballēs” būs iespēja izpausties gan galdniecībā, gan sveču liešanā, zāļu tēju darbnīcā, gan stikla apgleznošanā, un citās radošās nodarbēs. Te var iziet arī savdabīgu labirintu ar uzdevumiem. Bet mākslu mīlošajiem gleznošanas vai zīmēšanas nodarbību ar piknika vietu klases piknikam piedāvā māksliniece Laila Kelle Ružciemā.

Lauku sētas un saimniecības

Viesojoties lauku sētās un saimniecībās, skolēni uzzinās, no kurienes nāk pārtika, cik daudz darba jāiegulda lauksaimniecības nozarē, kā rūpēties par dzīvniekiem.

Lauku mājā “Indāni” Kandavas pusē ir iespēja iepazīt īstas lauku sētas iemītniekus – mājdzīvniekus un putnus, kā arī to kopšanas darbiņus un senus mājsaimniecības priekšmetus. Lejaskroķu lauku sētā netālu no Buses pilskalna ir iespēja piedzīvot īstas bērnības sajūtas. Te viesiem ļauts samīļot un pabarot trusīšus, kā arī apskatīt kazlēnus, pundurcūkas un vistiņas. Arī te ir vieta klases piknikam. Savukārt kollijus, āzīti, kaziņas, aitas, gulbīšus un citus dzīvniekus skolēniem patiks apmīļot Laimīgo kolliju zemē Vānes pusē.

Turpat Vānes pagastā bioloģiskā zemnieku saimniecība “Birznieki” skolēniem piedāvā ekskursiju pa saimniecību, iepazīšanos ar vairāk nekā 140 kaziņām, kā arī kazas siera degustāciju.

Savukārt noslēpumainajā pasaku valstībā aicina pazust Džūkstes Pasaku muzejs kopā ar Sprīdīti un Stiprinieku Lielēdāju no Lielmeža, vai aukstā dienā sildīties pie krāsns, kur izcept pašam savu ūdenskliņģeri pēc skolmeistara kundzes Luīzes receptes. Latvieša dzīves gudrības un ar lauku ikdienas darbiem saistītas aktivitātes skolēniem piedāvā Pastariņa muzejā – te gan ikdienas darbiņi un nedarbiņi, amata rīki un rotaļlietas, un stāsti, stāsti, stāsti…

Pilis un muižas

Tukuma puse ir pazīstama ar savām pilīm un muižām: katra tā no sava laikmeta, katra savā arhitektūras stilā un katrai savs laika pavadīšanas piedāvājums. Tukuma pilsētai pati tuvākā ir Durbes pils, kas ļauj ceļot vēsturē, uzzinot, kāpēc Durbes pils vārds saistāms ar dzejnieku Raini. te skolēni aicināti izspēlēt orientēšanās spēli, kas ļauj iepazīt ne vien pili, bet arī tās apkārtnes dabas bagātības.

Vecākā no visām ir Jaunpils pils. Tajā ne vien ekskursijas un dažādas programmas viduslaiku garā, kā, piemēram, “Viduslaiku skola. Mazie mūciņi” un “Ielūdz pils atslēgu glabātāja”, bet arī mielastu iespējams ieturēt viduslaiku stilā. Nākamā vecākā ir Šlokenbekas muiža. Te iespējamas ne vien informatīvās ekskursijas, bet arī spēles un stafetes ar vēstures elementiem.

Jaunmoku pilī – pašā jaunākajām no visām pilīm – viss par un ap mežu, meža darbiem un meža dzīvniekiem pils Meža muzejā. Uzdevumi par dabas zinātnēm, ģeogrāfiju un matemātiku vai arī iespēja ieskatīties Jaunmoku pils ikdienā pirms simts gadiem, kad parka teritorija izmantota mājsaimniecības vajadzībām. Te ir iespēja iziet orientēšanās spēli, iepazīt zāļu tējas un nogaršot tās, kā arī sarīkot ballīti pie meža fejām Meženītēm.

Gardumi un našķi

Tukuma puses našķu ražotāji arī gatavi uzņemt skolēnu grupas. Tā Pure Chocolate Šokolādes muzejs Pūrē ne vien iepazīstinās ar šokolādes un trifeļu stāstu, bet aicinās arī darboties meistarklasē “Pazudušos dārgumus meklējot”.

Savukārt uzzināt maizes cepšanas noslēpumus cauri laikmetu griežiem Kurzemē un nogaršot pat 3 dažādu veidu ēdienus var pie “Meža maize” saimnieces Kandavā. Nogaršot savvaļas augu uzkodas, nobaudīt ugunskura zupu un nogaršot cigoriņu kafiju skolēni var Antiņciema “Darē”.

Īsts piedzīvojums kulinārijas pasaulē skolēniem būs maizītes cepšanas meistarklasē vai itāļu picu cepšanas mākslas pilnveidošanā, vai kāda saldā ēdiena gatavošanā radošajā mājā “Smilgāji”. Savukārt Rideļu dzirnavās apskatāms Dzirnavu muzejs, bet kafejnīcā – nobaudāmas pankūkas. Iespējams pasūtīt īpašu pankūkošanas pasākumu.

Piedāvājumi aktīvai laika pavadīšanai

Aizrautīgu laika pavadīšanu dabā ar sportiskām un vienlaikus izzinošām, domāšanu veicinošām aktivitātēm piedāvā atpūtas komplekss “Sveikuļi”. Vai esat jau te bijuši un pamēģinājuši Labirinta vārdu spēli vai erudīcijas spēli “Pazīsti Latviju”? Piedzīvo īstu dabas stundu mežā ar klasi “Sveikuļos”!

“Zviedru cepure” Abavas senlejā jau izsenis zināma ar savu rodeļu trasi un bagijiem, bet šogad nācis klāt arī kāds jaunums – trošu nobrauciens “Abavline”! Tāpat šī vieta būs laba izvēle klases piknikam vai kopīgām pusdienām kafejnīcā.

Olimpiādi izspēlēt kopā ar klasi iespējams tikai Tukumā! Atraktīvā ekskursijā Tukuma ledus hallē var uzzināt, kā notiek Olimpiskās spēles no atklāšanas ceremonijas līdz pat apbalvošanai. Olimpiādes noslēgumā klasei tiks arī neliela piemiņas velte. Bet pārgājienu ar golfa spēles apmācību patiešām ainaviskā vietā skolēnu grupām piedāvā Tukuma golfa klubs.

Jaunpilī blakus pilij aiz “Zviedru mūra” atrodas viduslaiku sēta “Niedru lija”, kas skolēniem piedāvā iepazīt viduslaiku bruņinieku dzīvi, uzzinot, kā tas ir šaut ar loku vai arbaletu, mest cirvi vai šķēpu, kā arī kalt naudu un uzlaikot viduslaiku bruņinieka bruņas.

Piedzīvojumu spēle “Izlūku gaitās” Ķemeru Nacionālajā parkā ļaus ceļot laikā un atgriezties 100 gadu senā pagātnē vietā, kur pāri purvu klajumiem reiz dzīvoja un cīnījās latviešu strēlnieki. Te būs iespēja iemācīties darboties komandā kā izlūkiem.

Kinopilsēta Cinevilla piedāvā virkni dažādu aktivitāšu, kas saistītas ar kino uzņemšanas triku iepazīšanu, kā arī filmēšanās ekskursiju – “Specefektu šovs”, foto medības un ekskursiju pa Nameja labirintiem.

Izjādes ar zirgiem

Džūkstes puses “Skudru staļļi” ļaus ieskatīties unikāla dizaina zirgu stallī, iepazīties ar dažādām zirgu šķirnēm, un, protams, arī izvizināties. Iepazīties ar dažādu šķirņu zirgiem, viņu paradumiem un ikdienu, kā arī piedzīvot vizināšanos zirga mugurā iespējams zirgaudzētavā “Ivetas zirgi” Valdeķos.

Ar klasi dabā!

Tukuma puse bagāta ar dabas parkiem un takām. Tāpēc, ja gribas vienkārši doties dabā kopā ar klasi, tad var izvēlēties, kādu no tām.

Ne viens vien gājējs pārsteigts ir, apmeklējot gleznainos Viesatas upes lokus Viesatas upesloku dabas un izziņas takā. Te būs iespēja apskatīt ne vien upes stāvkrastus, bet arī 200 gadus vecu priedi, avotiņu, cūku vannu, melnalkšņu audzi un Spuņņakmeni.

Aktīvai atpūtai svaigā gaisā Kandavā pie Teteriņa ezera izveidotas divas virvju šķēršļu trases, ko skolēni noteikti novērtēs. Tās veidotas ar atšķirīgām grūtības pakāpēm.

Arī Dabas skola Ķemeru Nacionālajā parkā aicina skolēnus doties dabā! Atbilstoši katrai vecuma grupai Dabas skolā sagatavotas nodarbības un īpaši izstrādāti pārgājienu maršruti Ķemeru Nacionālā parkā, kas ļaus iepazīt tādas ekosistēmas kā purvs, mitrie meži, ūdeņi un jūras piekraste.

***

Vairāk par to, kurp doties un kā pavadīt laiku kopā ar klasi aizraujošās, izzinošās, interesantās ekskursijās, meklē izdevumā! SPIED ŠEIT, uz izdevuma nosaukuma>>“Ekskursijas skolēniem Tukuma pusē 2023”.