logo
A A A

Aktualitātes

02/04/2024

“NOĶER ZIEDONI” - tūrisma maršruts pavasarim

Imants Ziedonis ir bijis aizrautīgs ceļotājs – izstaigājis dzimto Latviju un pabijis daudzās valstīs ārpus tās robežām. Vērojis dabu un aprakstījis to. Sanākot kopā Tukuma, Lapmežciema, Ragaciema, Engures un Jūrmalas kultūras jomas darbiniekiem, izveidots kultūrtūrisma maršruts “Noķer Ziedoni!”. Tas ir gan reāls – fizisks, gan interaktīvs ceļojums pa dzejnieka Imanta Ziedoņa bērnības un jaunības takām ar aicinājumu iepazīt dzejnieka dzīves gājumu, personību un daiļradi. Maršruts tiks atklāts 4. maijā – Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, kas ir nākamā diena pēc dzejnieka dzimšanas dienas.

Dodoties maršrutā “NOĶER ZIEDODNI”, varēs IEPAZĪT Imanta Ziedoņa bērnības un jaunības ceļus, IEKLAUSĪTIES stāstos un dzejoļos un UZZINĀT atbildes uz krustvārdu mīklas jautājumiem.

Maršruta kopējais garums ir 111 kilometri un tas iet pa apli. Apļveida maršrutā iekļauti 17 pieturas punkti:

  • Tukumā - E. Birznieka-Upīša 1. pamatskola ielas (divi pieturas punkti – ielas pusē un pagalmā), Tukuma pilsētas Kultūras nams, Tukuma bibliotēka un Mālkalns,
  • Tukuma novadā – Antiņciems Kaņiera ezers, Lapmežciema parks, Ragaciema sedums, Gausā jūdze, Engures Ev. lut. baznīca, vecā Engures skola un Engures ostas promenāde,
  • Jūrmalā – Slokas bibliotēka, Kauguru kultūras nams, Ķemeru ūdenstornis un Imanta Ziedoņa Ķemeru bibliotēka.

Maršruta karte un plašāka informācija par maršrutu no 4. maija būs pieejama vietnēs www.visittukums.lv - šeit un www.visitjurmala.lv . Maršruta audio gids ir publicēts arī platformā izi.travel - šeit, kas lejuplādējama mobilajos tālruņos gan Android, gan iOs sistēmu lietotājiem.

Izstaigā. Ieklausies. Uzzini

Maršruta kopējais garums ir 111 kilometri, apļveida maršrutā iekļauti 17 pieturas punkti. Ikviens ceļotājs var izvēlēties, kā veikt šo ceļojumu – braukt ar velosipēdu, motociklu, automašīnu vai, ieplānojot garākas brīvdienas, izstaigāt Ziedoņa takas kājām.

Maršruta Tukuma ceļā iekļautās vietas ir E. Birznieka-Upīša 1. pamatskola ar diviem pieturas punktiem (ielas pusē un pagalmā), Tukuma pilsētas Kultūras nams, Tukuma bibliotēka un Mālkalns. Maršruta audio stāstījumā būs iespējams noklausīties par Tukuma un tā apkārtnes, kā arī mūspuses ļaužu īpašo nozīmi dzejnieka dzīvē, kam Imants Ziedonis ir apliecinājis savu piederību. Būs stāsts par skolotājiem un klasesbiedriem, par pasakām un grāmatu lasīšanu un, protams, par ķiršiem.

Maršruta Jūrmalas posmā iekļauta Slokas bibliotēka, Kauguru Kultūras nams, Ķemeru ūdenstornis un Imanta Ziedoņa Ķemeru bibliotēka. Pēc atzīmēm maršruta kartē var uzmeklēt Ķemeru bibliotēkas veco ēku, kurā Ziedonis strādājis, un māju, kurā dzejnieks ar ģimeni savulaik dzīvojis, kā arī Ķemeru staciju un Ķemeru parku, kas pieminēti atmiņu stāstos.

Tālāk ceļš ved līdz Antiņciemam, Kaņiera ezeram, izved pa Lapmežciema parku, Ragaciema liedagu un Gauso jūdzi. Maršruta kartē Ragaciema pusē ir atzīmēta dzejnieka dzimtās mājas vieta un Ragaciema kapi – dzejnieka atdusas vieta.

Engures posmā iezīmēta Engures Ev. lut. baznīca, vecā Engures skola un Engures ostas promenāde, turpat netālu savulaik atradās dzejnieka mājas “Guņas”, kurās viņš dzīvojis kara laikā.

Maršruta interaktīvā daļa ir krustvārdu mīkla, kurā iekļauti 17 jautājumi – viens jautājums katrā no pieturas punktiem. Atbildes uz jautājumiem varēs atrast, maršruta kartē atzīmētajā pieturas punktā savā viedtālrunī noskanējot QR kodu un noklausoties konkrētajam ceļa posmam atbilstošo audioierakstu.

***

Īsi par Imantu Ziedoni

Imants Ziedonis dzimis 1933. gadā Rīgas apriņķa Slokas pagasta, tagad – Tukuma novada Lapmežciema pagasts – Ragaciemā. Deviņdesmitā gadskārta dzejniekam aprit šā gada 3. maijā. Imants Ziedonis mācījies Lapmežciema, Engures un Tukuma skolā. Jaunībā dzīvojis Ķemeros, strādājis par skolotāju Slokā un par bibliotekāru Ķemeru bibliotēkā. Bērnības un jaunības vietas, tai laikā piedzīvotais un izdzīvotais bijis iedvesmas avots Imanta Ziedoņa turpmākā daiļradē. I.Ziedonis miris 2013.gada 27.februārī 79 gadu vecumā un apglabāts Ragaciema kapos.

***

Par maršruta vizualizācijai ievietoto foto materiālu pateicamies ikvienam, kurš to piedāvājis, bet Tukumā jo īpaši laikrakstam “Neatkarīgās Tukuma Ziņas” un fotogrāfam Jānim Vītolam, kā arī Tukuma muzejam, kura krājumā glabājas gan Imanta Ziedoņa fotogrāfijas, gan viņa 50.jubilejas pateicības runas Tukumam un novadniekiem manuskripts, savukārt Imanta Ziedoņa mantiniekiem paldies par atļauju izmantot dzejnieka darbu fragmentus, citātus un atziņas.

Atklāj ZIEDONI jaunajā tūrisma maršrutā “NOĶER ZIEDONI”!