logo
A A A

Aktualitātes

10/12/2021

Kā pavadīt ziemu Tukuma apkārtnē

2021.gada decembris iesācies ar īstu ziemu – visapkārt sasnidzis sniegs, ir iespējams slēpot un rudenīgo tumsu nomainījis sniega baltuma mirdzums. Tāpēc arī ziema ir brīnišķīgs gadalaiks, kad doties dabā – gan izzināt un piedzīvot, gan patverties no burzmas.

Ja reiz ziema, tad jāslēpo!

Ja reiz ziema ir ar sniegu, tad jāslēpo! Tukuma pusē var nodoties kā kalnu slēpošanai un snovošanai, tā distanču slēpošanai iebrauktās trasītēs vai vienkārši doties mežā ar slēpēm.

Kalnu slēpošanu un arī snovošanu piedāvā atpūtas komplekss “Milzkalns” Tukuma pievārtē. Jāpiezīmē, ka, ja izvēlēsies slēpot Milzkalnā, tad nonāksi īstā pasakā, jo kalnu slēpotājiem iespējams ne tikai nodoties braukšanai lejup no kalna, bet doties garākā lokā pa trasīti lejup cauri pasakainam mežam. Bērniem darbojas bērnu kalniņš. Par trašu pieejamību skatīt informāciju www.milzkalns.lv mājas lapā. Kalnu slēpošanas un snovošanas cienītājiem jāievēro, ka apmeklējums jāpiesaka iepriekš www.bilesuparadize.lv vai aplikācija Bookla. Lai veicinātu ātru inventāra saņemšanu nomā, lejupielādējiet inventāra nomas anketu un nododiet to aizpildītu nomas darbiniekiem, kā arī iestājieties nomas rindā ~ 20 km pirms kalna, izmantojot mobilo aplikāciju BinaryQ.

Sava trasīte Milzkalnā piemērotos laika apstākļos ir arī distanču slēpotājiem. Tā ir aptuveni 600 m gara, vakarā apgaismota un ir bez maksas. Tāpat kā kalnu slēpošanas trases, arī distanču slēpošanas trase tiek līdzināta un sagatavota, ievelkot špūri gan klasiskajam solim, gan blakus atstājot pietiekoši platu joslu slidsolim. Inventāra nomā ir pieejams arī distanču slēpošanas inventārs. Distanču slēpošanas piekritējiem bonuss – iepriekšēja pieteikšanās aplikācijā Bookla nav nepieciešama.

Kalna darba laiks parasti ir darba dienās no pulksten 12.00 līdz 21.00, brīvdienās no pulksten 10.00 līdz 22.00, taču aktuālo informāciju par iespējām slēpot vai snovot, iznomāt inventāru un darba laiku iepriekš vienmēr pārliecināties kalna mājas lapā vai sociālajos tīklos. Adrese: Adrese: "Dižkalni", Smārdes pagasts, Tukuma novads. Tālr.: 26222333, www.milzkalns.lv

Atpūtas kompleksa “Sveikuļi” distanču slēpošanas trase Tukuma pievārtē izmantojama diennakts gaišajā laikā. “Sveikuļos” pieejama arī inventāra noma. Slēpošanas trase pieejama par maksu un to var izmantot gan tie, kas kompleksā nomās arī inventāru, tā arī slēpotāji ar savu slēpošanas inventāru.

Esot kompleksā, protams, jāievēro droša distance vienam slēpotājam no otra: atrodoties kompleksā, tie ir 2 m vienam no otra, slēpošanas trasē – 8 m vienam no otra. Jāņem vērā, ka slēpju noma, inventāra izsniegšana, mērīšana un atgriešana notiek tikai ārtelpā. Atrodoties nomas teritorijā, jālieto sejas maskas. Vienlaicīgi tiks apkalpoti tikai vienas mājsaimniecības locekļi. No organizatoriem saņemto slēpošanas komplektu (slēpes, zābaki, nūjas) slēpotājs drīkst izmantot līdz 90 minūtēm un tikai ar sniega rulli veidotajās trasēs. Adrese: "Sveikuļi", Tumes pagasts, Tukuma novads. Tālr.: 29232026, www.sveikuli.lv

Distanču slēpošana no 10.decembra līdz brīdim, kamēr būs sniegs, pieejama arī filmu parkā CINEVILLA. Te izveidotas 4 trases un pieejama arī inventāra noma.

Trases paredzētas klasiskā soļa baudītājiem, bet būs arī paralēli lielajam trases aplim 3 m platumā iespēja slēpot slidsolī. Izveidota arī ekskursijas trases kas vijas cauri filmu parka “Cinevilla” pilsētiņai - ielu dekorācijām.

Slēpot gribētājus Cinevillā gaida nedēļas nogalēs – piektdien, sestdien un svētdien no pulksten 11.00 līdz 17.00. Izmaksas: inventāra noma – 7 EUR/1 stunda, 10 EUR/2 stundas. Slēpotājiem Cinevillas komanda piedāvās cienastā kafiju un būs arī ugunskurs, kur pasildīties. Adrese: “Vidusvecvagari”, Slampes pagasts, Tukuma novads. Tālr.: 28606677, www.facebook.com/CinevillaEvents

Slēpo Pauzerī!

Pateicoties skaistajai dabas dāvanai – sniegam, Tukumā, Pauzera pļavās izveidota tautas distanču slēpošanas trase (300 m mazais loks un 1000 m lielais loks), kurā ierīkota klasiskā soļa, kā arī slidsoļa un brīvās slēpošanas tehnikai piemērota špūre. Pašlaik trasē netiek piedāvāta slēpošanas inventāra noma, tādēļ te gaidīti tiem, kam savs slēpotāja komplektiņš jau ir mājās.

Lai nerastos lieka drūzmēšanās, un tiktu ievēroti Covid-19 noteiktie ierobežojumi, trases veidotājiem lūgums slēpot pulksteņa rādītāja virzienā, ievērot 2 metru distanci, ja neesat no vienas mājsaimniecības, un nepulcēties trases malās. Automašīnas lūgums atstāt pie futbola laukuma, kur arī ieteicams pārģērbties un sagatavoties slēpošanai, obligāti lietojot sejas maskas.

Šī ir dabīgā sniega distanču slēpošanas trase, kas ar atbilstošu tehniku tiks aprūpēta katru dienu. Tādēļ lūgums, pa šo teritoriju nestaigāt kājām un neizmantot to citiem nolūkiem, kā vienīgi slēpošanai. Tad maksimāli ilgi ikviens varēs baudīt slēpošanas priekus.

Slido Lauķenē!

No 10.decembra līdz laikapstākļi atļaus, Tukumā tiek atvērta ārtelpu publiskā slidotava. Laukumā pie Tukuma Sporta skolas slidotava apmeklētājiem pieejama katru dienu no pulksten 8.00 līdz 14.30 un no 16.30 līdz 20.00. Slidas gan jāņem līdzi savas!

Jāatceras, ka spēkā ir ierobežojumi, tāpēc jāievēro 2 metrus starp cilvēkiem un uz ledus vienlaicīgi nevar atrasties vairāk kā 20 cilvēku. Adrese:Kuldīgas iela 74, Tukums, www.tukums.lv

Jaunmoku pils īpašais piedāvājums

Izbaudi sniegotās dienas pastaigai ar sniega čībām

Pasakainai un aizraujošai ziemas pasakas pastaigai pa Jaunmoku pils parku sniegotajās dienās tiek piedāvāts iznomāt sniega kurpes jeb “čības” (3 EUR / stundā). Pils teritorija ir ļoti plaša un liela, lai varētu baudīt nesteidzīgu un drošu pastaigu! Dodoties pastaigā, var apskatīt ozolu birzi, ābeļdārzu, liepu aleju, turpat ziemas miegā devušās rozes un rododendri. Ja kupenas ir gana dižas, čības ļauj staigāt pat pa irdena sniega virsu. Ja sniega mazāk – tās neļauj paslīdēt. Jebkurā gadījumā – neatkārtojamas sajūtas garantētas, īpaši baudot ainaviskā pils parka skatus.

Saturīgai pastaigai parka teritorijā ir izvietoti 15 QR kodi ar vairāk informāciju par pils vēsturi, apskates objektiem un parka apstādījumiem. Dodoties pastaigā pa pils teritoriju, tagad ir iespēja paņemt līdzi audiogidu un uzzināt ko jaunu un aizraujošu par medību pili un tās vēsturi.

Lai gida stāstījums būtu personiskāks un saistošāks, teksti izstrādāti tā, lai rastos sajūta, ka ikvienu gida klausītāju sagaida un pils salonus izrāda pirmais pils īpašnieks, bijušais Rīgas mērs Džordžs Armitsteds. Gida teksti un informācija QR kodos pieejami latviešu, krievu, angļu un lietuviešu valodās. Latviešu valodā tekstus ierunājis aktieris Jānis Skanis, kas nereti Jaunmoku pils jubilejas reizēs iejuties pils saimnieka lomā.

Aktīvākām nodarbēm pieejama orientēšanās pils parkā (1 EUR / personai). Spēle vedinās sadarboties radoši stratēģiskā uzdevumā – pēc darba lapā dotajiem jautājumiem atrast konkrētus parkā esošos objektus un uzzināt par tiem ko interesantu. Tās laikā viesi iepazīs parka dabas daudzveidību un bagātību.

Pēc pastaigas Jaunmoku pils nedēļas nogalēs , bet citās dienās, iepriekš piesakot, piedāvā baudīt gardu maltīti no restorānā Corner`s.

Arī pils apmeklētājiem pieejama “zaļajā režīmā” katru dienu no pulksten 9.00 līdz 17.00. Adrese: Jaunmoku pils, Tumes pagasts, Tukuma novads. Tālr.: 63107125, 26187442, www.jaunmokupils.lv

Mākslas taka un ziemas pikniks mežmalā

Atpūtas kompleksa “Valguma pasaule” Mākslas taka arī ziemā piedāvā apskatīt mežu un lielformāta fotogrāfijas tajā – ieraudzīt Jaunzēlandes plašumus un Latvijas mežu iemītniekus vienkopus Mākslas takā mežā piektdienās, sestdienās un svētdienās. Valguma mežā izveidoti ir divi pastaigu loki - takas: Jaunzēlandes dabas ainavu loks ar vairāk nekā 40  lielformāta fotogrāfijām, kuru autors ir par 2020.gada Jaunzēlandes dabas ainavu meistaru nominētais Andris Apse, un otrs pastaigu loks - tepat Latvijas dabā, Ķemeru nacionālajā parkā un Andra Eglīša fotogrāfijās. Vēl ir arī vārdadienu labirints, vēju zvans un Leonardo da Vinči spoguļpaviljons, vietas, kur fotografēties un kur bildes vienmēr sanāk smukas. Visromantiskāk te esot, kad sāk krēslot. Komplekss atvērts apmeklētājiem nedēļas nogalēs – piektdienās, sestdienās un svētdienās no pulksten 12.00 līdz 19.00. Izstaigājama arī Dabas gleznu taka.

Jaunums šajā ziemas sezonā “Valguma pasaulē” ir mākslinieka Māra Subača apgleznotas egles un lielā spoguļegle, gaismas Saules zīmē kā arī tiek piedāvāts Ziemas pikniks mežmalā un maltīte romantiski sapostajā satikšanās namiņā. Nedēļas nogalēs no piektdienas līdz svētdienai no 12.00 – 20.00 “zaļajā režīmā” apmeklētājus gaidīs arī restorāns. Adrese: “Valguma pasaule”, Smārdes pagasts, Tukuma novads. Tālr.: 63181222, 29414022, www.valgumapasaule.lv

Piedzīvojumi dabas takās ziemā

Ziemā piedzīvojumi dabas takās garantēti, jo pēc lielas snigšanas tās izskatās pilnīgi citādāk nekā ierasts citos gadalaikos un, iespējams, arī to iziešana var sagādāt pārsteigumus: varbūt nāksies brist dziļas kupenas, bet varbūt taciņas būs smuki iestaigātas un neļaus nu nekādi apmaldīties.

Mūsu pusē, protams, iecienītākā taka, ko apmeklēt ir Lielā Ķemeru tīreļa laipa un citas dabas takas Ķemeru nacionālajā parkā. Tāpēc tās nereklamēsim, bet ieteiksim citas 5 alternatīvas, kurp doties dabā ziemā.

Viesatas upesloku taka – atrodas gleznainajos Viesatas upes krastos, kurā iespējams uzspēlēt galda spēles brīvā dabā, kā arī sarīkot pikniku. Izstaigājot dabas taku, būs iespēja apskatīt gan upes stāvkrastus, gan iepazīt mežu un ieraudzīt lielo dižakmeni - Spuņņakmeni. Takā var pavadīt vai pusi dienas! 

Kartavkalnu taka - Jaunpils pusē esošajos Kartavkalnos, kur cauri tek mazā Bikstupīte, ir izveidota taka, pa kuru, ejot līkumu līkumiem, var apskatīt milzīgo lapegļu aleju, egļu vēri paugurainā reljefā, Karātavu egli, senā pilskalna valni un augu valsts dažādību ar reti sastopamiem kokiem, kā arī novērot gan pamestus, gan jaunus bebru veidotus dambjus. Takas vidusdaļā pieejamas labiekārtotas piknika vietas.

Raudas meža takas - Vilkaču taka un Āža taka ir nelieli pārgājienu maršruti Tukuma pievārtes mežos. Vilkaču taka aizvedīs Kurzemes vilkaču nostāstu meža stūrī, bet Āža kalna taka ļaus ieraudzīt brīnišķīgu mežu, soļojot pa tā saukto Āža muguru. Pārgājiena garums būs lielāks, ja uz abām takām dosities no Tukuma kājām, nevis ar auto uz abu maršrutu sākumiem.

Jūrtaka ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta E9 daļa. Maršruts sākas pie Sv.Vincenta raga Portugālē un beidzas Narva-Jēsū Igaunijā pie Narvas ietekas Somu jūras līcī. Tā Latvijā virzās gar Baltijas jūras piekrasti un mūsu pusē stiepjas gar Mazjūru no Mērsraga līdz Ragaciemam. Ir pieejami divi posmi: Mērsrags – Engure un Engure – Ragaciems. Atliek vien saplānot, kā nokļūt gājiena sākuma punktā un kurš pēc tam atvedīs mājās no finiša vietas, un doties ceļā! Vairāk informācijas par maršrutu ne tikai mūspusē, bet visā piekrastē sameklējama būs te.

Raudzīties debesīs un skatīt mākslu

Neparastu pastaigas piedāvājumu pa Tukuma pilsētu piedāvā Tukuma Mākslas muzejs. Vai zinājāt, ka Tukuma vecpilsētā pie laternu stabiem ir izvietotas Tukuma muzeja gleznu reprodukcijas? Tā ir brīnišķīga pastaigu iespēja visai ģimenei, lai iepazītos ar latviešu glezniecības klasiķu darbiem, kamēr gaidām to brīdi, ka muzejus atkal varēsim apmeklēt un skatīt gleznu oriģinālus klātienē.

Kopumā pie laternām Harmonijas un Dārza ielā izvietoti 36 gleznu reprodukcijas. Raugoties debesīs, ieraudzīsiet gan tukumnieku – mākslinieku Anša Artuma, Leonīda Āriņa, Kārļa Neiļa Ilzes un Alberta Pauliņu gan lielo Latvijas mākslas grandu – Jaņa Rozentāla, Voldemāra Tones, Jēkaba Kazaka, Jāņa Tīdemaņa, Johana Valtera, Augusta Annusa, Kārļa Miesnieka un citu autoru darbus.

Izej pastaigā pa pilsētu – gūsti pozitīvas emocijas no sniegotā Tukuma un Tukuma Mākslas muzeja neparastās gleznu ekspozīcijas pie laternu stabiem! Vairāk par Tukuma Mākslas muzeju un tā kolekciju lasi www.tukumamuzejs.lv/makslas-muzejs

***

Apmeklējot vietas, kur var gadīties arī citi cilvēki, aicinām nedrūzmēties un ievērot distanci no citiem klātesošajiem, kā arī lietot mutes un deguna aizsegus. Svētku sajūtu varēsim radīt un baudīt tikai tad, ja rūpēsimies par savu un citu veselību, tāpēc aicinām Tukuma novada iedzīvotājus un viesus būt atbildīgiem un ievērot Ministru Kabineta noteikumus un COVID-19 ierobežošanas pasākumus.

Tiekamies Tukumā ziemā!