logo
A A A

Aktualitātes

17/04/2023

IERAUGI, SAJŪTI, NOĶER ZIEDONI!

Pavasaris Latvijā atnāk līdzīgi kā taureņu uzbrukums – negaidot, strauji un koši. Parasti aprīļa beigās vai maija sākumā. Gaidīts. To saucam arī par ziedoņlaiku. ZIEDONI. It kā nejauši vai jauši, bet ZIEDOŅA vārdu mēs biežāk saistām ar Imantu Ziedoni – vienu no izcilākajiem 20.gadsimta un gadsimtu mijas dzejniekiem un sabiedriskajiem darbiniekiem.

Šogad Latvijā tiek atzīmēta Imanta Ziedoņa 90 gadu jubileja. Godinot dzejnieku, visā Latvijā un arī Tukuma pusē tiek veidoti bezgala daudz un dažādi pasākumi, izstādes, akcijas un citas kultūras norises. Tos aicināsim baudīt ne vien pavasarī, bet arī visu vasaru un rudeni. Mēs esam pārliecināti, ka Latvija zied 365 dienas, jo, kā teicis Imants Ziedonis: “Latvija ir skaista. Skaistā Latvija.”

Atklāj ZIEDONI jaunajā tūrisma maršrutā “NOĶER ZIEDONI”!

Imants Ziedonis ir bijis aizrautīgs ceļotājs – izstaigājis dzimto Latviju un pabijis daudzās valstīs ārpus tās robežām. Vērojis dabu un aprakstījis to. Sanākot kopā Jūrmalas, Tukuma, Lapmežciema, Ragaciema un Engures kultūras jomas darbiniekiem, izveidots kultūrtūrisma maršruts “Noķer Ziedoni!”. Tas ir interaktīvs ceļojums pa dzejnieka Imanta Ziedoņa bērnības un jaunības takām ar aicinājumu iepazīt dzejnieka dzīves gājumu, personību un daiļradi. Maršruts tiks atklāts 4. maijā – Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, kas ir nākamā diena pēc dzejnieka dzimšanas dienas.

Dodoties maršrutā “NOĶER ZIEDONI”, varēs IEPAZĪT Imanta Ziedoņa bērnības un jaunības ceļus, IEKLAUSĪTIES stāstos un dzejoļos un UZZINĀT atbildes uz krustvārdu mīklas jautājumiem.

Maršruta kopējais garums ir 111 kilometri un tas iet pa apli. Apļveida maršrutā iekļauti 17 pieturas punkti:

  • Jūrmalā – Slokas bibliotēka, Kauguru kultūras nams, Ķemeru ūdenstornis un Imanta Ziedoņa Ķemeru bibliotēka,
  • Tukumā - E. Birznieka-Upīša 1. pamatskola ielas (divi pieturas punkti – ielas pusē un pagalmā), Tukuma pilsētas Kultūras nams, Tukuma bibliotēka un Mālkalns,
  • Tukuma novadā – Antiņciems Kaņiera ezers, Lapmežciema parks, Ragaciema sedums, Gausā jūdze, Engures Ev. lut. baznīca, vecā Engures skola un Engures ostas promenāde.

Maršruta karte un plašāka informācija par maršrutu no 4. maija būs pieejama būs pieejama vietnēs www.visitjurmala.lv un www.visittukums.lv.

Maršruta audio gids būs publicēts platformā izi.travel. Par tajā ievietoto foto materiālu pateicamies ikvienam, kurš to piedāvājis, bet Tukumā jo īpaši laikrakstam “Neatkarīgās Tukuma Ziņas” un fotogrāfam Jānim Vītolam, kā arī Tukuma muzejam, kura krājumā glabājas gan Imanta Ziedoņa fotogrāfijas, gan viņa 50.jubilejas pateicības runas Tukumam un novadniekiem manuskripts. Īpašs paldies arī Imanta Ziedoņa mantiniekiem par atļauju izmantot dzejnieka darbu fragmentus un citātus.

ZIEDOŅA sajūtu vilciens

No 20. aprīļa līdz maija vidum pa Latviju sāk kursēt ar taureņu uzbrukumu vagonos un ziedošiem ķiršiem to logos izrotāts AS "Pasažieru vilciens" elektrovilciena sastāvs. Tas tapis projektā "Ieraugi, Sajūti, Noķer Ziedoni!", ko, atzīmējot latviešu dzejnieka Imanta Ziedoņa 90. jubilejas gadu, realizē Tukuma nodava pašvaldība ar partneriem – Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības Kultūras nodaļu, Engures Saieta namu, Lapmežciema Kultūras namu un Lapmežciema muzeju, kā arī AS "Pasažieru vilciens". Ar īpašo dizainu rotātais vilciens kursēs visās Latvijas elektrovilcienu dzelzceļa līnijās, un nesīs plašumā aicinājumu ieraudzīt, sajust un atklāt Ziedoni dabā, koncertos un pasākumos un jaunajā kultūrtūrisma maršrutā “Noķer Ziedoni”.

Sajūti ZIEDONI pasākumos Tukumā un apkārtnē

ZIEDOŅA un ZIEDOŅLAIKA sajūtas aicinām noķert Tukuma un apkārtnes puses pasākumos. Tie paredz ne vien svinēt pavasara atnākšanu un ļauties krāsu košumam, bet arī ieklausīties Imanta Ziedoņa vārdos, kas izskanēs pasākumu laikā dzejā vai dziesmās.

1.maijā no 10:00 - Strūklakas modināšana Brīvības laukumā Tukumā

1.maijs ir tas datums, kad tradicionāli no ziemas miega tukumnieki modina savu strūklaku. Kā vienmēr, lai strūklaka pamostos, jāpadara arī darbiņi - bērni dziedās, skanēs mūzika, būs sportiskās aktivitātes, tirdziņš un arī citas aktivitātes. Pasākumu organizē: Tukuma pilsētas Kultūras nams. Atbalsta: Tukuma novada pašvaldība, NSTUDIO, BOARDS.LV, WAKEYOU, AKURAT RACKS, FREERIDE.LV

1.maijā 16:00 - “Klaviermūzikas pavasaris” | Aurēlijas Šimkus koncerts Tumē

Trešais “Klaviermūzikas pavasara” pasākums Tumes kultūras namā. Tajā uzstāsies jaunā pianiste un novadniece Aurēlija Šimkus. Programmā: Volfgangs Amadejs Mocarts, Sergejs Rahmaņinovs, Roberts Šūmanis, Frideriks Šopēns. Ieejas maksa 10 EUR. Tālrunis biļešu rezervācijai 26332401. Koncertu rīko biedrība “Koris Noktirne” sadarbībā ar Tumes Kultūras namu. Projektu atbalsta Tukuma novada pašvaldība un Valsts kultūrkapitāla fonds.

No 2.maija - Izstāde “Ziedonis & Tukums” Tukuma bibliotēkā

Tukuma bibliotēkas veidotā izstāde iepazīstinās ar Imanta Ziedoņa saknēm un daiļradi, vietām Tukuma novadā, kuras dzejniekam bijušas īpašas, sniegs īsu ieskatu viņa 50 gadu jubilejas svinībās Tukumā un plašu informāciju par izdotajām grāmatām.

3.maijā 18:00 - Literāri muzikāls vakars “Palaid dziesmu pirmo, bērniņ mans…” Tukuma pilsētas Kultūras namā

Mūzikas, dzejas, teātra mākslas un literāro mirkļu koncertizrāde Imanta Ziedoņa daiļrades noskaņās. Uz kopābūšanu pasakās, dzejā un dziesmās aicina Tukuma pilsētas Kultūras nama sieviešu vokālais ansamblis “Noskaņa”. Ieeja bez maksas.

4.maijā 17:00 - Koncertuzvedums “PAR TEVI” Tukuma pilsētas Kultūras namā

Dejas, dzejas un mūzikas iestudējums ar moto “Par Tevi Ziedēt Ziedonī”, kuru veidos Tukuma novada jaunieši kopā ar mūziķiem Guntu Meņģeli un Rihardu Jakuško un ne tikai, kā arī ar jauno dzejnieci Elzu Vasermani un Nacionālo Mākslu vidusskolas Rīgas baleta skolas 3.kursa studentiem un Tukuma Deju skolas DEMO dejotājiem.

4.maijā 14:00 - “Rīta un vakara dziesmas Latvijai” | Raimonda Tigula un Rīgas Doma zēnu kora koncerts Kandavas promenādē

Izskanēs programma, kas ietver sevī gan tautā iemīļotus komponista Raimonda Tigula skaņdarbus, gan mazāk zināmus un jaunus opusus, gan īpaši šim koncertam aranžētus un instrumentētus skaņdarbus. Koncerta vadmotīvs - Imanta Ziedoņa un Raimonda Tigula muzikālās Epifānijas. Par programmu komponists Raimonds Tiguls: “Šī koncertprogramma man ir īpaša, jo savus pirmos soļus mūzikā sāku dziedot zēnu korī. Nedaudz bērnības atmiņu un saviļņojums, dzirdot savas dziesmas, izpildām mūsu Rīgas Doma zēnu korim.”

Koncertā piedalīsies: Raimonds Tiguls un Rīgas Doma zēnu koris, diriģents Mārtiņš Klišāns Andis Klučnieks - flauta, stabules Roberts Rasa - bass Kristers Hartmanis - sitaminstrumenti Rihards Lībietis – ģitāra.

4.maijā no 10:00 – Imanta Ziedoņa 90 gadu jubilejas pasākums “Uzziedi Lapmežciemā”

Jau no pulksten 10:00 Lapmežciemā visus pulcēs I.Ziedoņa 90 gadu jubilejas pasākums “UZZIEDI LAPMEŽCIEMĀ”. Pasākumu vadīs aktieris Andris Bulis. Programma Lapmežciema parkā: no 10:00 Stādu tirdziņš, 12:00 Pašdarbnieku kolektīvu priekšnesumi Lapmežciema estrādē, 13:00 I.Ziedonim veltīta pārgājiena maršruta “Noķer Ziedoni” atklāšana un piemiņas pīlādzīša stādīšana, 13:30 Lindas Garančas mūzikas studijas priekšnesums. Būs apskatāma arī Engures mākslas skolas audzēkņu lielformāta darbu izstāde, kas veltīta I.Ziedonim, kā arī apskatāma būs arī iedzīvotāju biedrības “Labklājībai” tulpju stādījumu “Krāsainās pasakas” izstāde. Būs aktivitātes bērniem (minigolfs, lielformāta spēles) - visas dienas garumā. Visi pasākumi parkā bez maksas.

Lapmežciema Tautas namā būs apskatāmas izstādes: Lapmežciema bērnu gleznošanas studijas I.Ziedonim veltīto darbu izstāde un Lapmežciema pamatskolas skolēnu I.Ziedonim veltītā foto izstāde. Izstāžu apskate būs bez maksas.

Pulksten 18:00 – Imantam Ziedonim veltīts koncerts, kurā piedalīsies aktieris Kaspars Znotiņš ar dzejas lasījumiem, ģitārists Ēriks Upenieks rūpēsies par muzikālo noformējumu, kā arī uzstāsies dziedātājs Viktors Lapčenoks. Ieeja 10 EUR. Biļetes nopērkamas “Biļešu Paradīzes”kasē.

4.maijā 15:00 - “Noķer Ziedoni Engurē” | Dzejas lasījumi un tūrisma maršruta “Noķer Ziedoni” atklāšana Engurē, KuKul “Maize un māksla”

Godinot Imantu Ziedoni, izveidots kultūrtūrisma maršruts “Noķer Ziedoni!”, kas izved pa viņa bērnības un jaunības dienu takām Jūrmalā, Tukumā un Tukuma novadā un Tukumā. Maršruts tiks atklāts 4. maijā, un viens no tā pasākumiem noritēs arī Engurē – vietā, kur dzejnieks mācījies pamatskolā. Maizes ceptuves “KuKul” mākslas telpā “Maize un Māksla” izskanēs dzeja un sarunas.

6.maijā 19:00 - “No Ņujorkas līdz Parīzei” | Katrīnas Gupalo un Andreja Osokina koncerts Tukuma pilsētas Kultūras namā

Mūziķe Katrīna Gupalo un pianists Andrejs Osokins koncertā atskaņos gan spilgtākos numurus no abu veidotajām izrādēm “100 gadi ar Piafu” un “Pēc Pusnakts” un citas skaistākās dziesmas no mūziķu repertuāra, kā arī Katrīnas Gupalo oriģinālmūziku. Skanēs Edītes Piafas, Merilinas Monro, Kola Portera, Ninas Simones, Ellas Ficdžeraldas, Luisa Armstronga un citu leģendāru dziedātāju melodijas, Džordža Geršvina virtuozie džeza gabali un daudz citu krāšņu kompozīciju. Ieejas maksa – 10, 20 un 25 EUR. Biļetes iegādājamas "Biļešu paradīzes" kasēs. Koncerts pie galdiņiem ar kafejnīcu.

6.maijā 19:00 - Intars Rešetins “SATIKŠANĀS” | Dziesmas un dzejas lasījumi Slampes Kultūras pilī

Veltījums Imanta Ziedoņa 90 gadu jubilejai. Pieklusinātas toņkārtas koncertprogramma ar jautrām, smeldzīgām dziesmām un rūpīgi izmeklētām dzejas rindām. Koncerts visai ģimenei. Pēc koncerta paredzēta iespēja aprunāties, uzdodot jautājumus. Ieejas maksa 12 EUR. Biļetes iespējams iegādāties Slampes Kultūras pils kasē vai “Biļešu paradīzes” kasēs.

6.maijā - “Maija Ziedonis” | Noskaņu vakars Jaunpils pilī

Noskaņu vakars Jaunpils pils pagalmā: maija noskaņu vakariņas pils pagalmā ar dzejiskiem lasījumiem un epifānijām latviešu un ukraiņu valodā, aicinot arī apmeklētājus dalīties un lasīt savu iemīļotāko Imanta Ziedoņa darbu.

13.maijā 18:00 - Koncertuzvedums “ZIEDONIS” Tukuma pilsētas Kultūras namā

Godinot dzejnieka Imanta Ziedoņa 90. dzimšanas dienu, Latvijas Radio koris un diriģents Sigvards Kļava aicina baudīt koncertuzvedumu, kas jau pirms 10 gadiem iekaroja klausītāju sirdis. Tolaik viens no uzveduma idejas autoriem un uzveduma režisors bija Uģis Brikmanis, kurš allaž bijis un mūžos paliks Latvijas Radio kora domubiedrs un draugs. Imanta Kalniņa dziesmas ar Imanta Ziedoņa dzeju šogad ar jaunām krāsām iemājos koncertuzveduma īpašajā - dzejnieka jubilejas gada versijā. Abus meistarus saistīja sadarbība, kas nu jau ir leģendāra - ar Ziedoņa tekstiem Kalniņš sacerējis oratoriju "Dzejnieks un nāra", operu "Spēlēju, dancoju", abu sadarbība dokumentēta arī filmā "Pūt, vējiņi".

Uzvedumā būs iespēja noklausīties fragmentus no oratorijas "Dzejnieks un nāra", vispārzināmus hitus "Mīlestība divreiz neatnāk", "Visskaistākām ogām pasaulē", "Buramdziesmiņa" ("Kamēr vien akmens augs") un virkni mazāk zināmu dziesmu. Imanta Kalniņa dziesmas speciāli šim uzvedumam aranžējuši dziedātājs un komponists Andris Sējāns, ģitārists Kaspars Zemītis un Valmieras teātra mūzikas daļas vadītājs Emīls Zilberts. Dziesmas mīsies ar Imanta Ziedoņa balss ierakstiem – dažādos laikos dokumentētiem dzejas lasījumiem un esejiskām pārdomām jeb jēdzienu spēlēm. Uzvedumā uzstāsies lieliskie Imanta Kalniņa dziedoņi Renārs Kaupers, Jānis Strazdiņš, Latvijas Radio kora soliste Iveta Apine. Instrumentālajā grupā spēlēs flautists Aldis Klučnieks, vijolniece Agate Pooka, ģitārists Kaspars Zemītis, kontrabasists Mārcis Lipskis, sitaminstrumentālists Ivo Krūskops un pianists Rihards Plešanovs. Ieejas maksa – 15, 18 un 25 EUR. Biļetes nopērkamas "Biļešu paradīzes" kasēs.

13.maijā no 10:00 – “No viena zieda zara” | Dārza festivāls Dabas Notikumu Dārzā Jaunpils pagastā

Mātes dienai veltīts festivāls ”No viena zieda zara”. Aicinātas mammas, meitas, omes, krustmātes un citas svarīgas ģimenes dāmas. Festivāla laikā būs iespēja piedalīties dažādās radošajās darbnīcās, gūt jaunu un noderīgu informāciju par bērnu emocionālo audzināšanu lekcijās, smelties iedvesmu ceļojošās ģimenes stāstā, uzlabot savu veselību jogas nodarbībās, gūt harmoniju un mieru dažādās dvēseles un gara labsajūtai paredzētās nodarbībās, pilnveidoties, restartēties un vienkārši būt. Arī bērniem paredzētas dažādas radošas aktivitātes.

Programmā:

10:00 Joga mieram un harmonijai (Jana Jozena)
10:00-12:00 Akmeņu spēks (Laura Ditke)
10:00-12:00 Lekcija Kā saprast un pieņem bērna emocijas (Elīna Kļaviņa)
10:00-13:00 Radošās darbnīcas : Krāsaino smilšu glezniņas (Līva Latve)
10:00-13:00 Radošās darbnīcas : Magnētiņi-glezniņas no sēklām (Līva Latve)
10:00-13:00 Meistardarbnīca - Rotas (Zane Štolcere)
10:30 Pavasara veselības šotiņi (Arta Dumbre)
11:00-14:00 Smaržu ceļojums (Jolanta Legzdiņa)
11:30-13:00 Kā pagatavot hidrolātus pašiem mājas virtuvē (Baiba Latve/ )
12:00-14:00 Šamanisms - Mans Spēka dzīvnieks (Jana Jozena)
12:00-13:30 Dumbri ceļo, 6 mēneši uz riteņiem (Arta Dumbre)
13:00-15:00 Makramē portretu lellītes (Sintija Kalderauska-Altenburga)
13:00-16:00 Kokdarbnīca bērniem (Artūrs Dumbris)
13:00-14:00 Sejas pašmasāža (Evita Sundar)
14:00-15:00 Sejas pašmasāža (Evita Sundar)
13:30 Pavasara veselības šotiņi (Arta Dumbre)
14:00-17:00 Neirografika - Dzimtas spēks (Diāna Baumane)
14:30-16:30 Lekcija Kā bērnam iemācīt ievērot savas un citu cilvēku robežas (Elīna Kļaviņa)
14:30-17:00 Meistardarbnīca - Stikla apgleznošana (Arta Dumbre)
15:00-17:00 Hennas darbnīca (Laura Ditke)

Visas dienas garumā būs pieejams garšaugu dārzs un tējotava, bērniem dažādas lielās spēles un gaismas galdi, kā arī noslēgumā lielie ziepju burbuļi.

Pasākuma noslēgumā pulksten. 17:00 Artūra Dumbra koncerts.

Ieeja pasākumā ir bez maksas. Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

13.maija vakarā - Muzeju nakts Tukumā un apkārtnē

Muzeju nakts ir viens no iecienītākajiem un gaidītākajiem pavasara pasākumiem. Šogad daudzviet tās tēma skars Imanta Ziedoņa tēmu. Programma vēl tiek gatavota un precizēta, un informācija par norises vietām, laikiem un saturu sekos drīzumā.

16.maijā - Sarunu vakars “Skolotājs ir Personība” E.Birznieka-Upīša Tukuma 1.pamatskolā

Tukuma E. Birznieka-Upīša 1. pamatskolā notiks fonda “Viegli” izglītības iniciatīvas “Ziedoņa klase” sarunu vakars “Skolotājs ir Personība”. Organizē “Ziedoņa klase”. Informācija par norises laiku un iespējām sekos drīzumā.

19.maijā 19:00 - “Es esmu viens… Es esmu neskaitāms” | Imanta Ziedoņa dzimšanas dienas svinēšana Jaunmoku pilī

“Es skaitīju un nonācu pie Viena,” rakstīja Imants Ziedonis. Godinot Dzejnieku 90. dzimšanas dienā, 19. maijā Jaunmoku pils Kolonnu zālē kafejnīcas atmosfērā notiks I. Ziedoņa dzimšanas dienas svinēšana “ES ESMU VIENS… ES ESMU NESKAITĀMS”.

Kopā esot, svinēta tiks dzīve kā ceļš, ieraugot un apliecinot pasaules brīnumaino skaistumu. Pie mākslinieka Jāņa Straupes veidotā Galda kopā būs Nora Ikstena, Māra Zālīte, Kaspars Znotiņš - ar dzeju, ar vārdu, ar domu par šodienu, par mums pašiem, Vestards un Aurēlija Šimkus - ar mūziku, kas atsaucas un saviļņo. Ar sarunām, kurām nav ne sākuma, ne beigu, - gan tām, kuras jau notikušas un 2000. gadā pierakstītas Māras Zālītes grāmatā “To mēs nezinām”, gan ar tām, kuras notiks šeit un tagad. Laiks būs mūžīgā tagadne, nenoteiktā bija. Vieta – mūžīgā kafejnīca, kuru iekārtojusi Ieva Jurjāne kopā ar Jāni Straupi.

Ieejas maksa bērniem, studentiem, pensionāriem, invalīdiem – 10 EUR, pārējiem 15 EUR. Radošā komanda aicina: “Būsim kopā, esam viņa savējie. Caur sapni un nomodu, iedvesmu un radīšanu, apzinoties cilvēcības apdraudējumu, jo “aiz upes ir karš” un “kā pasaulei ir galdam četras puses, un četri debess vēji viņu ārda”. Bet mums pieder mīlestība un laiks, kura pilnība atklājas tikai tukšumā. Un Dievā.”

18.jūnijā - “Atspulgs kustībā. DĀRZS” | Laikmetīgā deja Tukuma Ziedoņa dārzā Mālkalnā

Ir novērots, ka laikmetīgās dejas kustības atgādina vēja liekto zaru kustības dārzos – līganas un straujas, brāzmainas un spilgtas skumjām vai mākoņu pieskārienu glāstītas. Tādēļ vasaras sākuma pirmais koncerts Ziedoņa dārzā Mālkalnā būs daļa no laikmetīgās dejas festivāla “Atspulgs kustībā” ar moto “DĀRZS”. Pasākumā būs skatāmi daudzi jaundarbi un īpaši veidoti darbi, lai sajustu un paspilgtinātu Imanta Ziedoņa gara un domas klātesamību un vērtību, kuru autori būs gan Latvijas Kultūras akadēmijas, gan Nacionālās Mākslu vidusskolas Rīgas baleta skolas dejotāji.

Vairāk informācijas par norises laiku un saturu sekos drīzumā. Organizē Tukuma pilsētas Kultūras nams un Tukuma Deju skola DEMO sadarbībā ar Tukuma novada pašvaldību, atbalsta – Kultūras ministrija.

Sajūti ZIEDONI pasākumos Rīgā un Jūrmalā

Ziedoniskas sajūtas noteikti noķersiet galvaspilsētā Rīgā un arī kaimiņos esošajā Jūrmalā. Te sagaidāmas gan izstādes un koncerti, gan sarunas un diskusijas.

1.-3.maijā - Koncertu sērija “Es būšu tur” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Rīgā

Imanta Ziedoņa 90 gadu jubilejai veltīti koncerti, kur mūziķi izpildīs gan fonda “Viegli”, gan citu pašmāju komponistu radītās dziesmas ar Imanta Ziedoņa vārdiem. Organizē Imanta Ziedoņa fonds “Viegli”.

3.maijā - Zibakcija #Ziedonim90

No pulksten 15:00 līdz 16:00 Imanta Ziedoņa darbu lasīšana vilcienā “Tukums–Rīga” vai jebkurā citā vietā Latvijā laikā. Organizē Rakstniecības un mūzikas muzejs sadarbībā ar LU LFMI un AS “Pasažieru vilciens” un Tukuma novada pašvaldību.

3.-16.maijā - Izstāde “Es atkal neatvados” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Imanta Ziedoņa deviņdesmitgadei veltītā izstāde atklāj Imanta Ziedoņa daudzšķautņaino personību. Līdz ar izstādi LNB apskatāma arī Ziedoņa muzeja un Ērika Hānberga veidotā grāmata “Amizantais? Katram savs Imants Ziedonis”. Organizē Ziedoņa muzejs.

4.maijā - Tūrisma maršruta “NOĶER ZIEDONI” atklāšana

Jaunais kultūrtūrisma maršruts “Noķer Ziedoni!” izvedīs pa viņa bērnības un jaunības dienu takām Jūrmalā, Tukuma un Tukuma novadā, aicinot iepazīt dzejnieka dzīves gājumu, personību un daiļradi. Atklāšanas dienā, 4. maijā Kauguru Kultūras nama jauniešu teātris “Eksperiments” ar performanci “Teātris uz riteņiem” apceļos visas kultūrtūrisma maršruta Jūrmalas posma pieturvietas: 

9:00–9:20 performance pie Alberta Kronenberga Slokas bibliotēkas,

9:45–9:55 pie Kauguru Kultūras nama, 

10:40–10:50 Ķemeru parkā pie ūdenstorņa,

11:00 pie Imanta Ziedoņa Ķemeru bibliotēkas,

12:00 ekskursija pa Imanta Ziedoņa takām Ķemeros.

Organizē Jūrmalas valstspilsētas administrācijas Kultūras nodaļa.

10.maijā 18:00 - “Runā (p)ar Ziedoni” Rakstniecības un mūzikas muzeja kultūrtelpā “Tintnīca”

Imantam Ziedonim veltītas virtuālās izstādes atvēršana un diskusija no pulksten 18:00 Rakstniecības un mūzikas muzeja kultūrtelpā “Tintnīca” Pulka ielā 8, Rīgā. Organizē Rakstniecības un mūzikas muzejs sadarbībā ar LU LFMI.

18.-31. maijā - Izstāde “Es atkal neatvados” Rīgas Latviešu biedrības namā

Imanta Ziedoņa deviņdesmitgadei veltītā izstāde atklāj Imanta Ziedoņa daudzšķautņaino personību. Līdz ar izstādi apskatāma arī Ziedoņa muzeja un Ērika Hānberga veidotā grāmata “Amizantais? Katram savs Imants Ziedonis”. Organizē Ziedoņa muzejs un Rīgas Latviešu biedrība.

Ieraugi ZIEDONI Latvijā – dabā, pilsētās un laukos, dārzos un pie jūras!

Grāmatā “TUTEPATĀS” Imants Ziedonis ir uzrakstījis tādu frāzi: “Es guļu un domāju: kā tas nākas, ka reizēm pasaule, pilnīgi ne no šā, ne no tā, rādās tik pilna un skaista”. Tajā pat grāmatā viņš raksta: “Kur braukt? Aprīlī… Siltajā maijā. Kad bērzi tā vien skrien vaļā matiem. Kad galotnes alejās liecas uz vienu pusi… Vai mākoņi tās liec, tie lielie baltie? Nē, vējš mīksts un silts gāžas virsū kā spilvens. Kur braukt?”. Šķiet, atbilde ir tikai viena. Ir jādodas DABĀ!

Aicinām ieraudzīt TO, ko Imants Ziedonis ir ieraudzījis un aprakstījis, daloties savās sajūtās ar mums - lasītājiem:

- “Martā birztalas ir rozā. Pirmais pavasara zaļums ari ir no bērziem. Trīs dienas turas zaļas un smalkas mežgīnes. Cauri var redzēt. Pēc nedēļas viss ir zaļš un nav vairs caurredzams.”

- “Jūrmalā pūpoli ir sevišķi – klusa jūra, balti, mazi ledus gabaliņi un gulbji lido. Tā ir mana baltā sajūta – pūpoli un gulbji jūrmalā.”

- “Kāda vēl var būt sajūta blakus agrā pavasara baltajai jutoņai? Dzeltenā, saules. Nekur citur kā ziedošu pieneņu laukā to nevar dabūt tik spilgti.”

- “Engurē vecais ceļš iet taisni gar jūru, un gar ceļu aug ceriņu krūmi. Nav bieži tā, ka jūras krastā var ieraudzīt ceriņus. Te tie zied vēlāk nekā citur. Pie jūras viss ir vēlāk.”

- “Auzu rasa ir zila. Timotiņa rasa ir pelēka vai vārītu zirņu brūnumā. Miežu rasa ir sudrabota un balta. Kā vate. Smilgu rasa ir koši violeta. Saulē protams. .. Nepļautu pļavu rasa ir gaiši rozā.”

- “Tukums ir ļoti skanīgs no ziediem. Viss vienos ķiršu kokos. Un ziedošās kastaņās. Tā pilsētiņa ir neiedomājama, vienmēr pilna ar ziediem, vai rudenī, vai vasarā.”

ceļot? Tieši tā, kā Imants Ziedonis raksta tai pašā grāmatā “TUTEPATĀS”: “Ar bērniem vajag pūst pīlītes, pirkt pēperkoku sirdis, soļot pa ceļu un dziedāt.”

Ja nezini, KURP ceļot, ieskaties mūsu mājas lapā. Tajā atradīsi idejas gan maršrutiem, gan dažādas interesantas dietas, KO skatīt.

 

***

Projekts “IERAUGI, SAJŪTI, NOĶER ZIEDONI” tapis pēc Tukuma novada pašvaldības iniciatīvas ar Kultūras ministrijas atbalstu.

Projekta “IERAUGI, SAJŪTI, NOĶER ZIEDONI” informācijas veidošanā izmantoti Imanta Ziedoņa citāti no grāmatas “TUTEPATĀS” (I.Ziedonis “TUTEPATĀS”, R., 1992., Karogs, a/s Preses nams), “Latvija man” (I.Ziedonis, K.Kalns “Latvija man”, R., 2008, Diena) un “Nenoteiktā bija” (I.Ziedonis, N.Ikstena “Nenoteiktā bija”, R., 2006., Dienas Grāmata).