logo
A A A

Aktualitātes

13/09/2021

2. un 3.oktobrī baudām rudens garšu Tukuma pusē - Kurzemes pievārtē!

Mājas kafejnīcu dienas Kurzemes pievārtē 2. un 3.oktobrī aicinās izgaršot rudeni Tukuma pusē, kad te notiks Ķemeru nacionālā parka Ceļotāju diena un plaši Putnu vērošanas dienas pasākumi. Izgaršot rudeni aicinās gan garā Tukuma piekraste no pašiem Jaunķemeriem līdz pat Bērzciemam, kura ikvienam saistās ar dažādiem zivju gardumiem, gan Abavas senleja, kura noteikti būs iekrāsojusies rudens zeltā un aizvilinās arī līdz Imulas un Amulas upju krastiem, lai baudītu vietējo saimnieku gatavoto ēdienu un mājražoto produkciju.

Tukums aicinās iepazīt mazpilsētas šarmu, izstaigājot mākslas brīvdabas ekspozīciju un nogaršojot ko īpašu rudenī brīvā dabā kādā pilsētas pagalmā, kā arī mēģināt rast atbildi, kur meklējama Kurzemes-Zemgales robežlīnija Tukuma, Irlavas un Jaunpils apkārtnē. Akcijā iesaistīties gan abas pilis - Jaunmoku un Jaunpils pils, gan aizrautīgas saimnieces, kas sajūtu līmenī ļaus pārcelties dažādos laikos un atmiņās.

Mājas kafejnīcu dienās ciemos pie sevis izgaršot rudeni aicinās 23 saimnieki. Ceļā pie Kurzemes pievārtes uzņēmīgajiem saimniekiem aicināsim doties 4 maršrutos.

Kurzemes-Zemgales robežas garša

Strīdi joprojām nerimstas, kur atrodas Tukums: Kurzemē vai Zemgalē. Vēsturiski Tukums ir īsta robežpilsēta, jo ar to sākas plašā un krāšņā Kurzeme, dodoties virzienā no Rīgas uz Latvijas rietumiem, vai beidzas, dodoties no Kurzemes uz galvaspilsētu vai bagāto Zemgali. Vien pāris kilometrus aiz robežas sāk plesties plašie Zemgales lauki, kuri pirms daudziem simtiem gadu vēl bija purvainas vietas.

Arī Jaunpils puse tiek uzskatīta par robežzemi, jo Jaunpils Kartavkalns tiek uzskatīts par tālāko zemgaļu pilskalnu uz ziemeļrietumiem no Zemgales centra.

Domājams, daudzu gadsimtu gaitā šī robežu būšana ir radījusi īpašo Tukuma ļaužu gaumi, kas ļāvusi izpausties arī šī gada “Mājas kafejnīcu dienās”. Tukumā ceļotāju sagaidīs jaunais pavārs Mārtiņš Zelmenis ar sava CORNER’s mājas restorāna virtuvi topošā pasaules kultūras centra “Tukku Magi pagalmā”, piedāvājot vienlaikus skaistu un gardu ēdienu. Pieteikumā esošais Jaunmoku pils šefpavārs būs sagatavojis “Noslēpumainā meža un Brīnišķīgā dārza piedāvājumu”.

Savukārt Tukuma 12. skautu un gaidu vienība Sēmes pusē piedāvās būt dabā un ne vien baudīt mielastu dabā, bet arī iemācīties ko jaunu, piemēram, kā izdzīvot dabā. Abas Irlavas puses mājas kafejnīcas piedāvās ēdienus kā pie omītes – gardus un sātīgus, gatavotus no vietējiem produktiem. Savukārt saimniece Agnese Jaunpils pusē piedāvās baudīt īstu meža garšu, bet Jaunpils pils krogs patiesi dos iespēju baudīt ēdienu mežā.

Izgaršo rudeni piekrastē!

Tukuma novadam ir gandrīz 60 km gara piekraste, kurā izvietojušies daudzi zvejniekciemi. Četros no tiem saimnieces aicinās ciemos uz izēšanos savās sētās un noteikti būs iespēja baudīt jūru rudenī – kā šalko vējš, runā viļņi un debesīs sabļaustās gājputni.

Lai arī zvejniekciemos dzīve vienmēr bijusi sūra, tiem zvejniekiem, kas devušies tālajās jūrās, bijusi iespēja gan redzēt, gan izgaršot daudz jauna un neierasta, gan atvest mājās jauninājumus. Tā arī būs piekrastes mājas kafejnīcās: Plieņciemā saimniece Edīte Millere aicinās izbaudīt pasaules virtuvi un dalīsies ar piedzīvojumiem no pasaules apceļošanas, bet Ķesterciemā saimniece Brigita Raginska aicinās baudīt tradicionālos zvejnieku sētas ēdienus, kā arī iepazīstinās ar zvejnieku dzīves tradīcijām.

Engurē būs iespēja baudīt ēdienu gan ar muzikāliem pavadījumiem, gan radošu darbošanos. Būs baudāmas zivis dažnedažādos veidos, rudens garšas buķetei saimnieces piedāvās arī ķirbi, pagatavotu dažnedažādos veidos. Savukārt Bērzciemā pie, šķiet, pašas mutīgākās zvejnieku sievas Ivetas Celkartes varēs gan baudīt zivis, gan vietējo izloksni – ja spēsiet sekot līdzi runai, gan jau sapratīsiet tāmnieku valodiņu un vietējos jokus.

Abavas senlejas garšu piedzīvojums

Vai esi kādreiz redzējis “zelta rudeni” Kurzemē? Skaistākā vieta, mūsuprāt, ir Abavas senleja, jo īpaši Kandavas apkārtnē. Te vari stāvēt kalnā vienā senās Abavas upes krastā un iztēloties, kā pirms daudziem simtiem un pat tūkstošiem gadu plūduši platās upes ūdeņi. Raudzīties tālumā un saskatīt otrās puses krastā lepnās kurzemnieku sētas, kurās saimnieko čakli ļaudis.

Mājas kafejnīcu dienās te tuvākā un tālākā apkārtnē varēs baudīt patiesus gardumus no meža un laukiem. Būs gan kūpinājumi un žāvējumi, gan augļi un dārzeņi, ķirbji un sēnes. Būs arī vīni un vīngliemeži, un īsti latviski ēdieni. Bet, ja paliksiet Kandavā, tad vietējā muzejā varēsiet nobaudīt īstu ozolzīļu kafiju.

Ķemeru nacionālā parka rudens garšas

Ķemeru nacionālais parks ir viena no skaistākajām vietām Latvijā, kurā necerēti un pieredzēti izceļas purvu pasaules skaistums. Te sajūtams Mazās jūras (Rīgas līča) ūdens veldzējums un vietējo mežu dziļais klusums, bet starp tiem - esošo pļavu neparastais rāmums.

Līdzīgs būs arī mājas kafejnīcu dienu piedāvājums parkā. Antiņciemā gaidīs pļavas garšas, kas būs nobaudāmas ikvienā ēdienā un dzērienā. “Valguma pasaulē” ēdieni būs gatavoti no tuvākas un tālākas apkārtnes vietējo uzņēmēju produktiem un īpaši pārdomātām receptēm, lai sagaršotu parka un apkārtnes īpašo garšu. Jaunķemeros būs iespēja pabūt laika mašīnā un izgaršot dažādu laikmetu garšas, savukārt Smārdē – sajust cik pasaule maza un cik lieli mēs tajā.

Piebildīsim tik, ka šajās dienās notiks arī Ķemeru nacionālā parka Ceļotāju diena, kas piedāvās dažādas aktivitātes parka iepazīšanai.

Mājas kafejnīcu dienu pasākums Kurzemes pievārtē – Tukuma novadā tapis, pateicoties biedrībām “Partnerības laukiem un jūrai” un “Kandavas partnerība” atbalstam un, protams, katras vietas saimnieka latviskajam entuziasmam. Ar kafejnīcu piedāvājumu varat iepazīties šeit , vai lejuplādējot akcijas brošūru šeit. Mājas kafejnīcu ceļvedis drukātā veidā būs pieejams no 21.septembra Tukuma tūrisma informācijas centrā Talsu ielā 5, Tukumā, kā arī kandavas tūrsima informācijas centrā Ūdens ielā 2, Kandavā.

Ko skatīt Tukuma pusē rudenī

Kurzemes pievārtes mājas kafejnīcu akcijas laikā piedāvājam 4 mazos galamērķus, kurp doties, lai izbaudītu rudeni un mājas kafejnīcu piedāvātās garšas. Pirmais mazais galamērķis ir Kurzemes-Zemgales robeža, proti, līnija no Tukuma līdz Jaunpilij, jo 4 novada pagasti – Džūkste, Slampe, Lestene un Jaunpils pieskaitāmi Zemgales vēsturiskajam reģionam, bet pārējie Kurzemei. Tukums pazīstams ar savām apkārtnes pilīm – katru citādāku pēc skata un būvēšanas laikiem. Kā jau uz robežas starp Zemgales līdzenumu un Kurzemes augstienēm, ainava šeit pakalniem bagāta, tādēļ arī dabas takas ainaviskas un ir kā atklājums ne vienam vien ceļotājam.

TOP 10 apskates objekti uz Kurzemes-Zemgales robežas rudenī:

- Tukuma vecpilsēta un Mākslas maršruts

- Durbes pils

- Vīnogu dārzs “Mazburkas”

- Vilkaču un Āža kalna takas

- Jaunmoku pils

- Jaunpils pils

- Lielā koka karote Irlavā

- Dabas taka “Viesatas upesloki”

- Jaunpils pils

- Jaunpils Kartavkalni

Mājas kafejnīcu otrs mazais galamērķis ir Tukuma piekraste Lapmežciema un Engures pagastā, kas ir gandrīz 60 km gara. Te viens aiz otra izvietojies zvejniekciems, un vairākos no tiem joprojām atrodama arī kāda vecā, autentiskā zvejnieka māja. Bieži vien, braucot caur tiem, sajūtama arī latviešiem tik tīkamā kūpināto zivju smarža.

TOP 10 apskates objekti piekrastē un tās tuvumā rudenī:

- Kupskalnu dabas taka

- Lapmežciema muzejs

- Ragaciema sedumi

- Lāčupītes dendrārijs un Labsajūtas dārzs

- Plieņciema Baltā kāpa

- Engures baznīca un vecie Engures kapi

- Govju un zirgu aploki pie Engures ezera

- Dabas parka “Engures ezers” putnu vērošanas tornis

- Bērzciema laipa jūrā

- Zvejnieku sēta “Dieniņas”

Abavas senlejas posmu starp Kandavu un Sabili pamatoti dēvē par Kurzemes Šveici. Te visskaistāk ir tieši rudenī, kad šejienei raksturīgā mozaīkveida ainava kļūst krāsaina kā deķis. Tikai paši gudrākie ceļotāji zina, ka zelta rudeni baudīt no visas sirds var tieši šeit. Pauguri un lejas, mazo upju ielejas, apstrādātie lauki, ceļu alejas kas aizved brīnišķīgā, krāsainā ceļojumā, pēc kura gribas teikt skaļi, jo skaļi: “Cik skaista ir mūsu zeme!”.

TOP 10 apskates objekti Abavas senlejā un apkārtnē rudenī:

- Kandavas vecpilsēta un promenāde

- Kandavas Livonijas ordeņa pils drupas, Purvertornis un pils makets

- Kandavas muzejs

- Čužu purva taka

- Buses pilskalns

- Imulas upes takas

- “Zviedru cepure”

- Vānes luterāņu baznīca

- Kazu ferma “Birznieki”

- Kurzemes cietokšņa muzejs Zantē

Ķemeru nacionālais parks daudziem asociējas ar populāro Lielā Ķemeru tīreļa laipu, kas ved cauri simtiem purva ezeriņu. Taču Ķemeru parkā ir izejamas vēl daudzas un dažādas citas takas, kas ļaus iepazīt gan piekrastes ezeru pasauli, gan vienu no lielākajām Latvijas kadiķu audzēm, iedomāties, kāda bijusi pirātu – lielceļa laupītāju pasaule, iepazīt dažādu mežu veidus vai noiet pa Zaļo kāpu, kas šķir zaļas krāsas purvu no rūsganā.

Populārākie apskates objekti Ķemeru nacionālajā parkā rudenī:

- “Valguma pasaules” Mākslas telpa mežā, Godu un Meditācijas labirinti

- “Vēju dārzs” un K. Zāles piemineklis Smārdē

- Kaņiera ezera Niedrāja laipa un purnu vērošanas tornis

- Kaņiera pilskalna taka

- Sēra dīķu laipa

- Zaļā kāpa

- Dumbrāja laipa un Meža taka pie “Meža mājas”

- Slokas ezera taka

- Lielā Ķemeru tīreļa laipa

- Dunduru pļavas

Ar kafejnīcu piedāvājumu varat iepazīties šeit , vai lejuplādējot akcijas brošūru šeit. Mājas kafejnīcu ceļvedis drukātā veidā būs pieejams no 21.septembra Tukuma tūrisma informācijas centrā Talsu ielā 5, Tukumā, kā arī kandavas tūrsima informācijas centrā Ūdens ielā 2, Kandavā.

 Tiekamies Tukuma pusē mājas kafejnīcu dienās!