logo
A A A

Aktualitātes

10/12/2020

Ziemas pasaka Tukumā

Tukumu vasarā gan paši iedzīvotāji, gan ciemiņi dēvē par Rožu pilsētu. Arī par Dārzu pilsētu. Tādēļ ziemā pie pilsētas rotas veidošanas ir ķēries Rūķis - Ziemas dārznieks, kurš ne vien izveidojis Ziemas ceļu, bet arī izdomājis, kā pilsētā ziemā ieraudzīt rožu un dārzu skaistumu, kādu daba sniedz visos četros gadalaikos.

Zināms, ka Rūķis pilsētā bija ieradies jau novembrī, kad viens no satiksmes rotācijas apļiem pilsētas centrā ieguva sarkanbaltsarkanu lapu klājumu. Te kā jau rudenī - kokiem lapas nokrāsojušās un zemē sakritušas. Taču Rūķis bijis draisks – sarkanbaltsarkanās lapas salipinājis arī pilsētā pie apgaismes stabiem, lai tie, kas brauc ar auto no Rīgas, zina, ka iebrauc Dārzu pilsētā.

Vasaras atmiņas Rūķis atstājis citā aplī – kā tukumnieki saka – Mego aplī. Te siena zārdi atgādina par vasaras karstumu un lielajiem lauku darbiem, bet apaļās bumbas par to, cik gardas ir pirmās ogas dārzā. Pavasaris uzplaucis ir aplī pie Pavārkalna, jo tik koši zaļas un gaišas krāsas mēdz būt tikai pavasarī. Savukārt ziema maigi dus aplī pie Tukuma stacijas. Te paslēpušies rūķi, atstājot redzamas savas cepures ikkatram garāmgājējam vai braucējam un atgādinot, ka ziema ir rūķu un brīnumu laiks.

Rādās, ka nebēdnis Rūķis bijis Tukumā arī iepriekšējās ziemās un jau noskatījis, ka Tukuma Katrīnai smuks lietussargs bijis. To bronzas meitenei gādīgais Ziemas dārznieks sagādājis arī šoziem. Nevarot jau zināt, kāda tā ziema būs – vai ar sniegputeņiem, vai ar lietiem.

Domājot par dārzos un parkos redzamajiem ziediem, Rūķis ‘uzziedinājis’ mazo zilo puķīšu – zilsniedzīšu uzkalniņu tepat pilsētas centrā - tur, kur vasarā bagātīgi ziedēja puķu torte. Savukārt, atgādinot par to, ka Tukums ir Rožu pilsēta, Rūķis licis uzziedēt ziemā arī Baltajai rožu dobei stacijā, kur vasarā zied aptuveni 600 baltu rožu stādu.

Turpinot gadiem iesākto tradīciju, uz Ziemassvētkiem pilsētas centrā – Brīvības laukumā Rūķis atnesis lielo egli, dekorējot to ar lielām sarkanām bumbām. Liekot tās, šķiet, Rūķis domājis par nākamās vasaras gaidāmo bagātīgo ķiršu ražu un atgādinot, ka Tukumam kā dārzu pilsētai piestāv piemājas dārzi ar augļu kokiem tajos. Savukārt Pilsētas parkā Rūķis radījis Pasaku mežu, kurš svētdienās atdzīvojas, jo ziemas pasakām jābūt brīnumu pilnām, košām un krāsainām. Tepat Rūķis iekārtojis arī pats savu – Rūķa namiņu, kurā paveikt labus darbus.

Bet, lai atrastu ceļu, kuru izstaigāt ziemas vakaros, pilsētā Rūķis pacenties īpaši izgaismot ielas – ceļu no pašas stacijas līdz Pilsētas parkam rādīs vecie lukturi. Un, ja nu kāds uz Tukumu atbraucis ar vilcienu un grib atrast ceļu pie Ziemassvētku vecīša, tad viņš noteikti neapmaldīsies. Tā radies Ziemas Gaismas ceļš pilsētā. Izej vakara pastaigā pilsētā! Tiekamies Tukumā!