logo
A A A

Aktualitātes

30/12/2020

Vecgada vakarā Tukumā

Atkal klāt Jaunais gads! Kā vēja spārniem paskrējis 2020.gads – neparasts un savāds. Klāt gadu mija. Kā to pavadīt? Skaidrs – tikai un vienīgi mājās ar savējiem. Ko iesākt? Piedāvājam Vecgada ķeksīšsarakstu – ko izdarīt 31.decembra vakarā, kā arī idejas, kurp doties gaišajā dienas laikā, lai baudītu pilsētu un Latvijas dabu.

TUKUMNIEKU ĶEKSĪŠSARAKSTS VECGADA VAKARAM

Tukumnieku ķeksīsšsaraksts ir piedāvājums, kā sagaidīt gadu miju un pavadīt vēl vienas brīvdienas kopā ar savējiem - ģimeni. To var izmantot ne vien tukumnieki, bet arī citu Latvijas pilsētu un vietu iedzīvotāji.

Pirmais no uzdevumiem, protams, ir uzrakstīt 3 Jaunā gada apņemšanās. Kas gan tā par jaunā gada sagaidīšanu, ja neizvirzīsim sev jaunus mērķus?! Noteikti jāizlej arī “laimītes”! Iespējams, tās var dot mājienus par nākamā gada apņemšanos vai jaunas idejas jauniem piedzīvojumiem Jaunajā gadā.

Vecgada vakarā viens no uzdevumiem būs pulksten 19.00 pieslēgties Tukuma Vecgada programmai “Mirklis līdz rītdienai”, kuru varēs skatīt kultūras pasākumu projekta “Tiekamies Tukumā” mājas lapā facebookā. Īpaši greznotā studijā Tukuma pilsētas Kultūras namā ciemosies dažādi viesi, lai atskatītos uz 2020. gadu, sūtītu laba vēlējumus un priecātos par muzikāliem priekšnesumiem un citiem pārsteigumiem kopā ar skatītājiem otrpus ekrāniem. Sagaidīsim 2021.gadu kopā! Sekojam www.facebook.com/TiekamiesTukuma !

Pusnaktī, protams, neaizmirstam saskandināt glāzes ar blakus esošajiem mīļajiem un arī ar tiem, kas nevar būt kopā ar mums šogad, bet ir redzami mūsu telefonos un planšetēs visās iespējamajās kontaktēšanās programmās – WhatsApp vai Skype, zoomā vai jebkurā citā vietā.

Starp krēslas iestāšanos un pulksten desmitiem vakarā aicinām doties pilsētas pastaigā, lai vēlreiz baudītu vakara mieru un baudītu prieku, ko dod visu mūsu pašu radītās gaismas. Tik atceramies – šobrīd ir kā bērnībā – līdz desmitiem ir jābūt mājās!

Ja pilsētas centrā būsiet kādā no šiem pulksteņa laikiem - 6:00, 12:00, 15:00, 18:00 vai 21:00, tad būs iespējams saklausīt Ziemassvētku laika baznīcas dziesmu melodiju fragmentus, kurus aranžējis un ieskaņojis speciāli Tukuma Sv. Trīsvienības baznīcas torņa pulkstenim ir Vestards Šimkus. Kādas melodijas jāsaklausa, var jau noklausīties tagad šeit.

KĀ PAVADĪT BRĪVDIENAS TUKUMA PUSĒ

Skatīties filmas un koncertus

Varianti ir divi – palikt mājās un baudīt koncertus un filmas, ko piedāvās TV programma, vai sameklēt internetā vai interaktīvās televīzijas piedāvājumā vecās, labās latviešu filmas. Esam sagatavojuši filmu TOPu, kas reiz filmētas Tukuma apkārtnē: 5 vecas un 5 salīdzinoši jaunas, kuras iesakām noskatīties Ziemassvētku brīvdienās kopā ar ģimeni mājās.

Savukārt tiem, kam patīk doties svaigā gaisā, piedāvājam doties izbraucienā pa Tukuma apkārtni ar velosipēdiem, jo ziema tā īsti joprojām nav pienākusi, vai ar auto. Lai arī neviens muzejs vai kāds cits apskates objekts nav atvērts tā, lai to apmeklētu iekštelpās, tomēr šis ir labs brīdis, lai iepazītu dažādas dabas vietas vai iepazītu dažādu pilsētas ēku vai apkārtnes piļu arhitektūru, jo nekas neaizsedz skatu.

Izbraucieni ar velo

Lielais loks pa pilsētu - maršruts iepazīstina ar interesantām lietām, kas nav atrodamas pilsētas centrā. Dodoties pa šo maršrutu, uz pilsētu iespējams palūkoties no tai apkārt esošajiem pakalniem. Tas vedīs arī garām Pilsētas parkam, pāri Brīvības laukumam un pa lukturiem izrotātajām Lielo, Pils un Pasta ielu, aizvedīs līdz Jauntukumam un Durbes pilij. Šo maršrutu vislabāk veikt ar velo vai auto palīdzību. Izturīgākie var doties arī kājām.

Tukuma apkārtnes pilis – Tukuma apkārtne ir izslavēta ar pilīm: gan viduslaiku, gan jaunāku laiku. Dodoties velomaršrutā, būs iespēja apskatīt Šlokenbekas muižu, Durbes pili, Jaunmoku pili un Vecmoku pils drupas, kā arī nobraukt garām pilsētas centrā esošajam “Pils tornim”, kas kopā ar aiz to esošo drupu fragmentu ir vienīgās liecības, ka reiz pilsētas centrā atradusies varena bruņinieku pils.

Uz jūru – garākam braucienam var doties, minot pedāļus jūras virzienā. Nav svarīgi, vai tas būs Plieņciems, Apšuciems un mājas vai Apšuciems, Klapkalnciems un mājas, vai Klapkalnciems – Lapmežciems – Jūrmala un ar vilcienu mājup, jārēķinās ar krietnu kilometru daudzumu. Tāpēc šis būs maršruts spēcīgākiem braucējiem. Taču prieks ieraudzīt jūru un kādā piekrastes kafejnīcā tikt pie siltām pusdienām sniegts nepieredzētu gandarījumu.

Īsie loki izbraucieniem ar auto

Tukuma apkārtnes pilis – dodoties ceļojumā pa Tukuma apkārtnes pilīm ar auto, būs iespējams iepazīt ne vien Tukuma pievārtē esošās pilis – Durbi, Šlokenbeku, Jaunmokas un Vecmokas, bet arī Kukšu muižu, dodoties Kandavas virzienā, vai Zentenes muižu, dodoties Dzirciema un jūras virzienā, vai brīnišķīgo Jaunpils pili.

Uz viduslaiku Jaunpili – maršruts aizvedīs uz viduslaiku Jaunpili un pēc tam uz senlatviešu pili Kartavkalnā, leģendām apvīto Elles kalnu un neparasto Abavas upes pieteku – Viesatas upi un tās dabas taku.

Uz dabas takām – auto, šķiet būs labākais transporta līdzeklis, lai nokļūtu līdz dabas takām, pa kurām pēc tam doties kājām vērot dabu un elpot svaigu gaisu. Tukuma pusē esam saskaitījuši aptuveni 30 pastaigu un pārgājienu maršrutus un dabas takas. Visvairāk to, protams, ir Ķemeru nacionālajā parkā un Abavas senlejā.

Dabas takas

Jāņupītes dabas taka – tautā saukta arī par Jānīša taku, atrodas Dzirciema pusē. Dodoties no Tukuma Dzirciema virzienā, pirms Dzirciema labajā pusē pamanīsiet “Jānīšu ceļu”. Griezieties uz to un nonāksiet uz takas sākumu. Te iepazīsiet mežu, pakalnus un gravas. Takā ir arī labiekārtotas piknika vietas, tā kā var droši paņemt līdzi maizītes un siltus dzērienus.

Viesatas upesloku taka – atrodas gleznainajos Viesatas upes krastos, kurā iespējams uzspēlēt galda spēles brīvā dabā, kā arī sarīkot pikniku. Izstaigājot dabas taku, būs iespēja apskatīt gan upes stāvkrastus, gan iepazīt mežu un ieraudzīt lielo dižakmeni - Spuņņakmeni. Takā var pavadīt vai pusi dienas! 

Kartavkalnu taka - Jaunpils pusē esošajos Kartavkalnos, kur cauri tek mazā Bikstupīte, ir izveidota taka, pa kuru, ejot līkumu līkumiem, var apskatīt milzīgo lapegļu aleju, egļu vēri paugurainā reljefā, Karātavu egli, senā pilskalna valni un augu valsts dažādību ar reti sastopamiem kokiem, kā arī novērot gan pamestus, gan jaunus bebru veidotus dambjus. Takas vidusdaļā pieejamas labiekārtotas piknika vietas.

Abavas senlejas dabas takas – ļaus iepazīt gan Čužu purvu, gan mozaīkveida ainavu Buses pilskalna apkārtnē esošajās takās. Atliek vien izvēlēties. Par parku un takām vairāk lasi te.

Jūrtaka ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta E9 daļa. Maršruts sākas pie Sv.Vincenta raga Portugālē un beidzas Narva-Jēsū Igaunijā pie Narvas ietekas Somu jūras līcī. Tā Latvijā virzās gar Baltijas jūras piekrasti un mūsu pusē stiepjas gar Mazjūru no Mērsraga līdz Ragaciemam. Ir pieejami divi posmi: Mērsrags – Engure un Engure – Ragaciems. Atliek vien saplānot, kā nokļūt gājiena sākuma punktā un kurš pēc tam atvedīs mājās no finiša vietas, un doties ceļā! Vairāk informācijas par maršrutu ne tikai mūspusē, bet visā piekrastē sameklējama būs te.

KO DARĪT VAKARĀ

Ar kājām pa pilsētu – Ziemas Gaismas ceļš no stacijas līdz Pilsētas parkam

Tukumu vasarā gan paši iedzīvotāji, gan ciemiņi dēvē par Rožu pilsētu. Arī par Dārzu pilsētu. Tādēļ ziemā pie pilsētas rotas veidošanas ir ķēries Rūķis - Ziemas dārznieks, kurš ne vien izveidojis Ziemas ceļu, bet arī izdomājis, kā pilsētā ziemā ieraudzīt rožu un dārzu skaistumu, kādu daba sniedz visos četros gadalaikos.

Ziemas Gaismas ceļa līnija stiepjas no dzelzceļa stacijas Tukums I līdz Tukuma Pilsētas parkam pa Pasta, Pils un Lielo ielu. Vai zināt, cik veco lukturu izlikts, lai ceļu iezīmētu? Saskaitiet!

Dodoties pastaigās, varat veidot savu Ziemas Gaismas ceļa stāstu, fotografējoties dažādos ceļa pieturas punktos: jau pašā stacijā pie eglītes, pie Ledus ziediem un trim eglītēm, Katrīnas laukumā pie izgaismotā Tukuma dzejoļa vai Tukuma Katrīnas lielā lietussarga, Brīvības laukumā pie dārznieka Rūķa kāpnēm vai vilciena vagoniņā, sekojot spuldžu virtenēm nokļūt pie Zilsniedzīšu Kalna, kas dienā izskatās pēc tortes, luterāņu baznīcas iekšpagalmā pie lielā Adventes vainaga (līdz Ziemassvētkiem) vai pie baznīcas durvīm izveidotās Betlēmes ainiņas, Pilsētas parkā pie lielajiem lukturiem vai kāda no Rūķu namiņa.

Veido savu foto stāstu un dalies sociālajos tīklos, pieliekot klāt tēmturi #TiekamiesTukumā . Tik atceries – desmitos ir jābūt mājās!

Ak jā, mēs atvainojamies jau tagad, ja nu gadījumā kāda no iepriekš minētajām vietām būs bez gaismas palikusi, jo, diemžēl ziemai neraksturīgais mitrums mēdz gaismu izslēgt.

Ar auto – Izbraucam rotācijas apļus

Naskākie gājēji šo var iet kājām, bet ģimenēm laikam piemērotāks būs auto, lai apskatītu četrus gadalaikus decembrī Tukuma četros rotācijas apļos. Zināms, ka Rūķis pilsētā bija ieradies jau novembrī, kad viens no satiksmes rotācijas apļiem pilsētas centrā ieguva sarkanbaltsarkanu lapu klājumu. Te kā jau rudenī - kokiem lapas nokrāsojušās un zemē sakritušas. Taču Rūķis bijis draisks – sarkanbaltsarkanās lapas salipinājis arī pilsētā pie apgaismes stabiem, lai tie, kas brauc ar auto no Rīgas, zina, ka iebrauc Dārzu pilsētā.

Vasaras atmiņas Rūķis atstājis citā – kā tukumnieki saka – Mego aplī. Te siena zārdi atgādina par vasaras karstumu un lielajiem lauku darbiem, bet apaļās bumbas par to, cik gardas ir pirmās ogas dārzā.

Pavasaris uzplaucis ir aplī pie Pavārkalna, jo tik koši zaļas un gaišas krāsas mēdz būt tikai pavasarī.

Savukārt ziema maigi dus aplī pie Tukuma stacijas. Te paslēpušies rūķi, atstājot redzamas savas cepures ikkatram garāmgājējam vai braucējam un atgādinot, ka ziema ir rūķu un brīnumu laiks. Bet kāds varbūt ieraudzīt te Ziemassvētku korāļu dziedātājus, kas tērpušies sarkanbaltsarkanos tērpos…

Nekautrējamies, un izriņķojam apkārt apļiem (atceroties satiksmes noteikumus), lai visu kārtīgi ieraudzītu un gūtu prieku šajā svētku laikā! Un atkal atceramies, ka desmitos ir jābūt mājās!

Laimi un veselību Jaunā gadā! Smuku 2021.gadu! Tiekamies Tukumā!

- - - - -

Apmeklējot vietas, kur var gadīties arī citi cilvēki, aicinām nedrūzmēties un ievērot distanci no citiem klātesošajiem, kā arī lietot mutes un deguna aizsegus. Svētku sajūtu varēsim radīt un baudīt tikai tad, ja rūpēsimies par savu un citu veselību, tāpēc aicinām Tukuma novada iedzīvotājus un viesus būt atbildīgiem un ievērot Ministru Kabineta noteikumus un COVID-19 ierobežošanas pasākumus.

Atceramies – šajos svētkos un brīvdienās visi pēc desmitiem vakarā esam mājās!