logo
A A A

Aktualitātes

08/10/2020

Labākās putnu vērošanas vietas Tukuma pusē

Šobrīd Latvijā savvaļā ir novēroti 360 sugu putni. Engures ezera dabas parkā ligzdojušas 187 putnu sugas, bet migrāciju laikā te iespējams ieraudzīt gandrīz visas Latvijā konstatētās migrējošo putnu sugas, jo atsevišķas putnu grupas šo teritoriju izmanto kā spalvu maiņas, migrāciju atpūtas un barošanās, vai arī kā ziemošanas vietu.

Savukārt Ķemeru nacionālajā parkā ir novērotas vairāk nekā 250 putnu sugas. Te mīt tādas retas putnu sugas kā melnie stārķi, jūras ērgļi, mazie ērgļi un griezes.

Dodoties vērot dabu un putnus, šis būs ceļojums, kurā nepieciešams binoklis.

Lielā Ķemeru tīreļa laipa un skatu tornis

Lielā Ķemeru tīreļa laipa aizvedīs sūnu, purva priedīšu, akaču, tumšu ezeriņu un vaivariņu smaržu valstībā. Uzmanīgi ieskatoties, varēs ieraudzīt gan kukaiņēdāju augu – raseni, gan dažādus putnus – purva tilbīti, balto cielavu, koku čiepsti un tālumā varbūt dzirdēt arī dzērves. Takas „lielajā aplī” ir izbūvēts skatu tornis, no kura pārredzama plaša purva apkārtne.

Skatu vietas Dunduru pļavās

Dunduru pļavas piedāvā apskatīt savvaļā dzīvojošus Polski Konik šķirnes zirgus un taurgovis. Visaizkustinošākie šo lielo dzīvnieku bari ir vasarās, kad viņiem piepulcējas jaundzimušie kumeļi un teļi. Apmeklētāju ērtībai pie Dunduru pļavām ir ierīkots automašīnu stāvlaukums, izvietoti informācijas stendi un uzbūvēts 5 metrus augsts skatu tornis, no kura var vērot gan dzīvniekus, gan pļavas putnus. Savukārt turpat pļavu citā malā - Melnraga rīklē izveidotas ir 2 skatu platformas, kas var būt laba vieta ne vien savvaļas dzīvnieku vērošanai, bet arī pļavu putnu lūkošanai.

CEMEX putnu vērošanas tornis pēc Kaņiera ezera

Kaņiera ezera putnu vērošanas tornis, kura uzstādīšanas atbalstītājs bijis CEMEX, atrodas Kaņiera ezera Riekstu pussalā un ļauj pārredzēt ievērojamu daļu Kaņiera ezera. Atrodoties tornī, īpašu uzmanību pievērsiet jūras kraukļu kolonijai – baltu koku grupai dienvidrietumu virzienā no torņa. Savukārt, skatoties rietumu virzienā, paveras skats uz nacionālā parka rezervāta zonas mežiem, virs kuriem ir liela iespēja ieraudzīt planējam jūras ērgli. Ja neesi kaislīgs putnu vērotājs, uz šo torni ir vērts doties, lai priecātos par ezera ainavu, gulbjiem un elegantajiem baltajiem gārņiem.

Kaņiera pilskalns un dabas taka

Taka (1,5 km)ved cauri mežam un zāļu purvam uz Kaņiera pilskalnu. Pa ceļam tā šķērso akmeņu valni, kas iespējams, ir bijis saistīts ar pilskalnu. Par to, cik vecs ir Kaņiera pilskalns un kas to apdzīvojis, vēsturnieki joprojām strīdas. Vieni uzskata, ka tā ir ļoti sena cilšu apmetnes vieta, citi - ka to izmantojuši jūras laupītāji, lai uzbruktu kuģiem. Takas galā ir izvietots skatu tornis, no kura var pārredzēt Kaņiera ezeru un tajā mītošos putnus.

Kupskalnu dabas taka

Kupskalnu dabas taka ļauj piekļūt jūrai Bigauņciemā. Pa koka laipām gar Siliņupes krastu un mežainām kāpām tā ļauj nokļūt plašā smilšu pludmalē pie vecā mola. Takas garums - 0,4 km. Siliņupē bieži novērojami ūdensputni– meža pīles, lauči, zivju gārnis u.c. Īpaši ainaviska laipa un tās nobeigums pludmalē izskatās saullēkta laikā – šajā Rīgas līča pusē saule lec „no jūras”. Šejienes piekraste mēdz būt viena no vietām, kur pulcējas putni uz migrēšanas lidojumu uz dienvidiem.

Lapmežciema jūrmala pie Starpiņupītes

Patiesībā Lapmežciema piekraste teju visā tās garumā ir nozīmīga migrējošo putnu atpūtas un barošanās vieta. Putniem bagātākā vieta ir pie Starpiņupes ietekas Rīgas jūras līcī (Slokas-Talsu šosejas 9.km) un aptuveni 1 km garā posmā uz ZR no tās. Pavasara un rudens migrācijas laikā un rudenī šī ir lieliska bridējputnu, kaiju un dažādu pīļu sugu vērošanas vieta.

Engures Ornitoloģisko pētījumu centrs un putnu vērošanas torņi

Vairāk nekā 40 gadus Engures ezera krastā atrodas Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas lauku bāze. Ornitologi nodarbojas ar Engures ezerā ligzdojošo putnu izpēti un gredzenošanu. Engures ezers ir viena no vietām, kur Latvijas ornitoloģijas biedrība rīko Putnu vērošanas dienas. Lai ezerā mītošie putni un skaistā ainava būtu labāk apskatāmi dabas parka apmeklētājiem, pie Engures ezera un jūras krastā uzcelti vairāki putnu novērošanas torņi gan pie Engures ezera, gan Mērsragā jūras krastā.

Sameklē binokli un dodies dabā!